Piłka ręczna: Derby dla Zagłębia. Śląsk na tarczy

Paweł Pluta
Szczypiorniści Zagłębia Lubin nie dali szans Chrobremu w Głogowie i pewnie zwyciężyli Fot. Piotr Krzyżanowski
Nadkomplet publiczności oglądał w hali w Głogowie inaugurację sezonu szczypiornistów, czyli pojedynek Chrobrego z Zagłębiem Lubin.

Do tej pory obiekt w Głogowie nie był szczęśliwy dla lubinian (przegrywali tu często w lidze oraz w Lidze Mistrzów). Tym razem karta się odwróciła. Zespół Jerzego Szafrańca już po kwadransie gry prowadził 8:1 i było praktycznie po meczu. Zagłębie zagrało dobrze w obronie, a w bramce świetnie bronił Michał Świrkula. W ataku pozycyjnym karty rozdawał Konstantin Jakowlew. Przez cały mecz zespół Chrobrego nie był w stanie nawiązać równorzędnej walki z dobrze dysponowanymi lubinianami.

Chrobry Głogów - Zagłębie Lubin 23:31 (10:18)
Chrobry: Szczęsny, Zapora 1 - Achruk 1, Paluch 4, Mochocki 3, Żak 2, Świtała 3, Kuta, Łucak, Szymyślik 2, Rosiak 2, Misiaczyk 1, Wita, Ścigaj 4.
Zagłębie: Świrkula, Malcher - Paweł Adamczak 1, Fabiszewski 0, Kozłowski 1, Orzłowski, Stankiewicz 3, Niedospiał 2, Tomczak 2, Piotr Adamczak 2, Obrusiewicz 6, Kieliba 3, Jakowlew 8, Nowak 3.

Po dwóch latach przerwy piłkarze ręczni AS-BAU Śląska Wrocław zagrali w ekstraklasie.
Piętnastokrotny mistrz Polski wystąpił w roli beniaminka, lecz musiał debiutować meczem wyjazdowym w Olsztynie. Wrocławianie zaczęli obiecująco od bramki Piotra Swata, a gospodarze odpowiedzieli bramką Piotra Frelka - najlepszego strzelca ubiegłego sezonu w ekstraklasie. Mecz był bardzo wyrównany i kto wie, jakim wynikiem by się zakończył, gdyby nie aż 16 minut kar dla Śląska (przy 6 minutach dla olsztynian).

Do tej pory obiekt w Głogowie nie był szczęśliwy dla lubinian (przegrywali tu często w lidze oraz w Lidze Mistrzów).

- Ograniem w ekstraklasie Traveland nas przeważał. Zagraliśmy dobrze, ale nieskutecznie (poniżej 50 procent). Zmarnowaliśmy 9 stuprocentowych sytuacji, a rywal nas kontrował - podsumował trener Śląska Tadeusz Jednoróg.

Traveland Społem Olsztyn - AS-BAU Śląsk Wrocław 30:26 (13:11)
Śląsk: Stachera, Schodowski, Banisz - Marciniak 7, Piętak 5, Gujski 4, Garbacz 4, Swat 3, Haczkiewicz 2, T. Sadowski 1, K. Sadowski, Świątek, Frąszczak.
Ekstraklasa piłkarzy ręcznych

Pozostałe wyniki 1. kolejki: Vive Kielce - AZS AWFiS Gdańsk 33:21 (17:9), Wisła Płock - Powen Zabrze 31:21 (14:13), Piotrkowianin - MMTS Kwidzyn 32:36 (15:18), Nielba Wągrowiec - Azoty Puławy 30:31 (15:15).
W następnej kolejce (12/13.09): Śląsk - Wisła (sobota, g. 15), Chrobry - Piotrkowianin (sobota, g. 18), Zagłębie - AZS AWFiS (sobota, g. 18.30), Azoty - Vive, Powen - Nielba, MMTS - Traveland.