Wrocław czci Słowackiego (ZDJĘCIA)

  Wrocław czci Słowackiego (ZDJĘCIA)

  Agata Wilczyńska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław czci Słowackiego (ZDJĘCIA)
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Tomasz Hołod

  Zaczęło się już rano w parku im. Słowackiego. Tomasz Maśląkowski z Wrocławskiego Teatru Lalek przeczytał fragmenty listów do matki, które poeta napisał we Wrocławiu. Na cześć jubilata posadzono też lipę, której nadano imię Juliusz. Łopatą operował prezydent Rafał Dutkiewicz.
  - Juliuszu, stoisz w parku w mieście spotkań i spójrz, co tu się dzieje - mówiła pod pomnikiem wieszcza Irena Koziej, dyrektor IX LO, którego patronem jest poeta.


  We Wrocławiu po raz pierwszy pokazano też wczoraj film pt. "Balladyna" w reżyserii Dariusza Zawiślaka. To nowatorska wersja XIX-wiecznej tragedii. W ramach Juliuszady odbędzie się w sumie aż 80 różnych wydarzeń. Najważniejszym będzie wernisaż rękopisów w Ossolineum.

  Uciekał przed armią rosyjską
  Słowacki po raz pierwszy trafił do Wrocławia w 1831 r., gdy uciekł z Warszawy przed tłumiącą powstanie listopadowe armią rosyjską. Czekał tu, aż otrzyma paszport, bo chciał wyjechać na zachód Europy. Przy okazji poznawał uroki Wrocławia. Drugą wizytę we Wrocławiu poeta złożył w 1848 roku. Spędził wtedy w mieście sześć tygodni. Był już wówczas chory na gruźlicę.
  We Wrocławiu chciał odbudować relacje z ukochaną matką, która przyjechała do miasta i zamieszkała w hotelu przy dzisiejszej ulicy Oławskiej. Słowacki był jednak w fatalnym stanie. Matka niezbyt dobrze go rozumiała, co jeszcze bardziej przygnębiało poetę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama