Krzyki w Parku Południowym

  Krzyki w Parku Południowym

  Leszek Niedzielski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Znowu się zaczął rok szkolny i znowu trzeba będzie mówić o nauce.
  Matematycy będą mówić o tym, żeby uczyć się matematyki, ponieważ matematyka znowu będzie obowiązująca na egzaminach maturalnych, a poloniści będą mówić o tym, żeby przede wszystkim uczyć się języka polskiego, bo to jest nasz język ojczysty.

  Często się mówi, że język służy do porozumiewania się. Nierzadko mówi się też, że język służy do ukrywania naszych myśli. Co innego mówimy, a co innego myślimy. Z drugiej strony, również milczeniem możemy wyrazić jakąś myśl. Prawdziwą lub fałszywą. Milczeniem możemy wyrazić jakąś pogardę, dezaprobatę, cynizm lub aprobatę. I milczenie jest potwierdzeniem czegoś. A powinniśmy się starać wyrażać nasze myśli dokładnie, wręcz precyzyjnie i jednoznacznie...

  Tylko jak tu mówić jednoznacznie, gdy nasz wspaniale rozwinięty i w dalszym ciągu rozwijający się język często na tę jednoznaczność nie pozwala. Weźmy takie słowo "kawka". To może być ptak, a może też być mała kawa.
  A słowo "kimono"? Można włożyć kimono, a można też uderzyć w kimono.
  Jak to trzeba uważać, żeby nie pomylić ptaka z kawą! A słowo "kimono"? Można włożyć kimono, a można też uderzyć w kimono. A jeżeli Japończyk uderzy w kimono? To w co wtedy uderzy? Taki Japończyk musi bardzo uważać! Chyba musi zamówić sobie kawkę, żeby nie uderzyć w kimono.

  I jak tu się wyrażać precyzyjnie, kiedy pewne słowa już dawno zmieniły swoje znaczenie? Wystarczy posłuchać na przykład sprawozdawców sportowych, którzy mówią o autorach bramki, o reżyserach spektaklu piłkarskiego czy o scenariuszu jakiegoś meczu.

  A przecież to nie kapitan drużyny reżyserował mecz i trzymał rękę na pulsie! To raczej lekarz trzymał rękę na pulsie. Już rzadko który piłkarz kopie piłkę. Piłkarz często zmusza ten okrągły przedmiot do wylądowania w bramce przeciwnika. A czy mógłby piłkarz kopnąć w kalendarz? A czy mógłby piłkarz być tak delikatny, że wstydziłby się kopnąć piłkę?
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama