Firmy nie chcą młodych do pracy

  Firmy nie chcą młodych do pracy

  Janusz Krzeszowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  We Wrocławiu gwałtownie rośnie bezrobocie wśród osób do 34 lat. Pracodawcy wolą starszych.
  Jesteś młody? W naszym mieście łatwo pracy nie znajdziesz. Szefowie firm z Wrocławia coraz chętniej dają etaty starszym pracownikom, niż tym zaraz po szkole czy studiach. Widać to po statystykach wrocławskiego urzędu pracy. Liczba bezrobotnych w wieku od 18 do 34 lat gwałtownie rośnie.

  Jeszcze w ubiegłym roku, pod koniec wakacji, zarejestrowanych było niespełna 3200 osób bez pracy w tym wieku. Najświeższe dane mówią, że w tym roku już to prawie 5000 osób.

  - Wróciłem po pięciu latach z Wielkiej Brytanii i przyszedłem do urzędu poszukać pracy, ale nic dla siebie nie widzę - skarżył się Adrian Juchniewicz, 21-latek, którego spotkaliśmy wczoraj we wrocławskim pośredniaku.

  Eksperci oceniają, że będzie jeszcze gorzej.
  - Każde spowolnienie na rynku pracy uderza zawsze w młodych. Po pierwsze dlatego, że pracodawcy nie szukają nowych rąk do pracy, a po drugie, bo łatwiej zwolnić młodego, niewyszkolonego jeszcze pracownika, niż starszego stażem - tłumaczy profesor Urszula Sztandar-Sztanderska, ekspert rynku pracy z Uniwersytetu Warszawskiego.
  - Wrzesień to też okres, kiedy wielu studentów zaocznych poszukuje pracy, stąd na rynku będzie coraz ciaśniej - ostrzega.

  A pracodawcy mówią wprost, że po części to młodzi są sobie sami winni.
  - Od trzech miesięcy szukam pracownika do baru, ale każdy młody człowiek chciałby się nie narobić, a zarobić. Tak się nie da - mówi Elwira Głowacka z baru przy ul. Legnickiej.

  Przedsiębiorcy zniechęcili się do młodzieży w ubiegłym roku, w czasie hossy na rynku pracy.
  - Pracodawcy żalili się nam, że młodzi rzucali z dnia na dzień pracę i byli po prostu nieodpowiedzialni - mówi Iwona Mamczak, kierownik działu pośrednictwa pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrocławiu. - Zawiedli się i teraz wolą zatrudniać stabilnych, starszych ludzi - dodaje.
  Jesteś młody? W naszym mieście łatwo pracy nie znajdziesz.
  Młodym zostają na start staże i szkolenia zawodowe. Tutaj dobra wiadomość. Ministerstwo pracy przekazało na ten cel dla Wrocławia dodatkowych kilka milionów złotych.
  - Miesięcznie ze staży może skorzystać nawet 200 osób, a to dobry krok w stronę stałej pracy - zachęca Iwona Mamczak.

  Jak szacują eksperci, dopiero w przyszłym roku sytuacja na rynku pracy może się ustabilizować, a bezrobocie zacznie spadać.
  - Wtedy również i młodym łatwiej będzie znaleźć dobrą pracę - ocenia Jacek Męcina z Polskiej Federacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".
  Współpraca: Martyna Jurkiewicz
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Młdych nie potrzeba,bo pracują emeryci

   maja40 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 28

   No właśnie, po co zatrudniać młodych, przecież można mieć na pół etatu emeryta, który ma doświadczenie.A to ,że młody nie ma jak utrzymać siebie i rodziny - to nie ważne :( I zaznaczę ,że to nie sa...rozwiń całość

   No właśnie, po co zatrudniać młodych, przecież można mieć na pół etatu emeryta, który ma doświadczenie.A to ,że młody nie ma jak utrzymać siebie i rodziny - to nie ważne :( I zaznaczę ,że to nie sa stanowiska sprzedawców czy monterek, ale przeważnie siedzą na etatach pańcie w biurach ...Emeryt na ciepłej posadce - ma 2 żródła dochodu , a młody nie zarabia na swoją emeryturę ...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rekruterzy na urlopach

   art (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 33

   Od 3 miesięcy szukam pracy w konkretnej branży, bo właśnie w niej mam 2 letnie doświadczenie. Stwierdzam jedno - wakacje to fatalny okres na szukanie zatrudnienia - gdzie zadzwoniłem, to osoby...rozwiń całość

   Od 3 miesięcy szukam pracy w konkretnej branży, bo właśnie w niej mam 2 letnie doświadczenie. Stwierdzam jedno - wakacje to fatalny okres na szukanie zatrudnienia - gdzie zadzwoniłem, to osoby odpowiedzialne za rekrutacje były na urlopach - jednym słowem lipa!! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Biedni pracodawcy...

   gaax (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 24

   "Młodzi są nieodpowiedzialni, często rzucają pracę z dnia na dzień". Tak samo postępują pracodawcy wobec młodych pracowników. Podpisują z nimi tylko umowy zlecenia i wywalają z dnia na dzień. Każdy...rozwiń całość

   "Młodzi są nieodpowiedzialni, często rzucają pracę z dnia na dzień". Tak samo postępują pracodawcy wobec młodych pracowników. Podpisują z nimi tylko umowy zlecenia i wywalają z dnia na dzień. Każdy kij ma dwa końce. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to niestety prawda

   unemployed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 19

   niewiele jest ofert pracy dla młodych ludzi po studiach, nawet już z doświadczeniem,bardzo ciężko przebic się właśnie przez starszych często "zasiedziałych" na swoich stołkach.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama