Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firmy nie chcą młodych do pracy

Janusz Krzeszowski
Zakład LG Electronics w Biskupicach Podgórnych zatrudnia i młodych, i bardziej doświadczonych pracowników
Zakład LG Electronics w Biskupicach Podgórnych zatrudnia i młodych, i bardziej doświadczonych pracowników Michał Pawlik
We Wrocławiu gwałtownie rośnie bezrobocie wśród osób do 34 lat. Pracodawcy wolą starszych.

Jesteś młody? W naszym mieście łatwo pracy nie znajdziesz. Szefowie firm z Wrocławia coraz chętniej dają etaty starszym pracownikom, niż tym zaraz po szkole czy studiach. Widać to po statystykach wrocławskiego urzędu pracy. Liczba bezrobotnych w wieku od 18 do 34 lat gwałtownie rośnie.

Jeszcze w ubiegłym roku, pod koniec wakacji, zarejestrowanych było niespełna 3200 osób bez pracy w tym wieku. Najświeższe dane mówią, że w tym roku już to prawie 5000 osób.
- Wróciłem po pięciu latach z Wielkiej Brytanii i przyszedłem do urzędu poszukać pracy, ale nic dla siebie nie widzę - skarżył się Adrian Juchniewicz, 21-latek, którego spotkaliśmy wczoraj we wrocławskim pośredniaku.

Eksperci oceniają, że będzie jeszcze gorzej.
- Każde spowolnienie na rynku pracy uderza zawsze w młodych. Po pierwsze dlatego, że pracodawcy nie szukają nowych rąk do pracy, a po drugie, bo łatwiej zwolnić młodego, niewyszkolonego jeszcze pracownika, niż starszego stażem - tłumaczy profesor Urszula Sztandar-Sztanderska, ekspert rynku pracy z Uniwersytetu Warszawskiego.
- Wrzesień to też okres, kiedy wielu studentów zaocznych poszukuje pracy, stąd na rynku będzie coraz ciaśniej - ostrzega.

A pracodawcy mówią wprost, że po części to młodzi są sobie sami winni.
- Od trzech miesięcy szukam pracownika do baru, ale każdy młody człowiek chciałby się nie narobić, a zarobić. Tak się nie da - mówi Elwira Głowacka z baru przy ul. Legnickiej.

Przedsiębiorcy zniechęcili się do młodzieży w ubiegłym roku, w czasie hossy na rynku pracy.
- Pracodawcy żalili się nam, że młodzi rzucali z dnia na dzień pracę i byli po prostu nieodpowiedzialni - mówi Iwona Mamczak, kierownik działu pośrednictwa pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrocławiu. - Zawiedli się i teraz wolą zatrudniać stabilnych, starszych ludzi - dodaje.

Jesteś młody? W naszym mieście łatwo pracy nie znajdziesz.

Młodym zostają na start staże i szkolenia zawodowe. Tutaj dobra wiadomość. Ministerstwo pracy przekazało na ten cel dla Wrocławia dodatkowych kilka milionów złotych.
- Miesięcznie ze staży może skorzystać nawet 200 osób, a to dobry krok w stronę stałej pracy - zachęca Iwona Mamczak.

Jak szacują eksperci, dopiero w przyszłym roku sytuacja na rynku pracy może się ustabilizować, a bezrobocie zacznie spadać.
- Wtedy również i młodym łatwiej będzie znaleźć dobrą pracę - ocenia Jacek Męcina z Polskiej Federacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".
Współpraca: Martyna Jurkiewicz

Zapał przegrywa bitwę z doświadczeniem
Marlena Skrzypek, absolwentka filologii polskiej
Właśnie szukam pracy i rzeczywiście nie jest łatwo. W ciągu miesiąca wysłałam około 200 aplikacji do różnych firm. Na początku starałam się szukać pracy w zawodzie, w którym się kształciłam. Interesuje mnie dziennikarstwo, ale nic z tego nie wyszło. Teraz szukam pracy w sklepach z ubraniami i codziennie zanoszę do kilku z nich swoją ofertę. Nie zamierzam się poddać. W tamtym roku, gdy szukałam pracy wakacyjnej, telefony się urywały. Teraz milczą, albo proponują pracę przy akwizycji.

Henryk Lisowski, 54-letni operator wózka widłowego
Pracę znalazłem dość szybko i bez większego problemu. Rzeczywiście, mój pracodawca wolał konkretną, ustabilizowaną osobę niż młodego pracownika. Tu akurat mi się poszczęściło. Informacje o wolnym miejscu dostałem od kolegi, więc pomogły też trochę kontakty. Przez lata w Fagorze. Teraz obsługuję maszyny i wózki w jednym ze sklepów wielkopowierzchniowych. Jestem zadowolony. Pracuję tutaj od dwóch miesięcy i nie zamierzam pracy zmieniać.

Jak skutecznie szukać pracy
Myśl pozytywnie
Od początku trzeba być dobrej myśli i zaangażować w poszukiwanie pracy znajomych. Poczta pantoflowa to najprostsza droga do znalezienia dobrego zajęcia.

Nie kłam w CV
Kłamstwa w życiorysie wychodzą szybko na jaw. Lepiej pisać skromniejszą prawdę, niż zmyślać. Do każdej firmy wysyłaj inny list motywacyjny. Czasami pracodawcy się znają i porównują oferty.

Praca leży na ulicy
Pracy trzeba szukać wszędzie. Często można ją znaleźć nawet idąc ulicą. Choćby obserwując ogłoszenia.

Trzeba być dobrej myśli i zaangażować w poszukiwanie pracy znajomych.

Śledź oferty firmy
Często firmy rozsyłają newslettery. Warto się zalogować na stronę firmy, w której chcemy pracować, i śledzić jej oferty.

Najskuteczniej w sieci
W takim poszukiwaniu najważniejszy jest refleks i systematyczność.

Urząd za darmo Cię przeszkoli
Wrocławski urząd pracy rozpoczyna nabór na kilkanaście rodzajów darmowych szkoleń dla bezrobotnych. Do wyboru mają kurs na operatorów wózków widłowych czy operatora obrabiarki typu CNC. Eksperci szkolą też z projektowania i tworzenia kosztorysów. Można również skorzystać ze szkolenia z obsługi kas fiskalnych, podstaw księgowości czy obsługi komputera. Te szkolenia kończyć się będą specjalnym egzaminem i europejskim certyfikatem. Coś dla siebie znajdą też chętni do pracy w małej gastronomii, kosmetyce czy hotelarstwie. W urzędzie pracy szkolą również grafików i pracowników biurowych. Szczegółowe informacje w sprawie szkoleń można uzyskać w PUP przy ul. Powstańców Śląskich 98 lub pod numerem tel. 071-360-43-00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska