Długie kolejki po wpis

  Długie kolejki po wpis

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Nigdzie w księgach wieczystych nie czeka się tyle, co we Wrocławiu
  Wrocław jest na szarym końcu polskich miast pod względem czasu oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. W kraju na taki wpis czeka się średnio niespełna dwa miesiące. U nas - ponad trzy. Choć jest i tak lepiej niż w ubiegłym roku (wtedy czas oczekiwania sięgał 8 miesięcy), Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by wrocławski sąd się poprawił. Zwłaszcza że na długiej pracy sądu tracą sami wrocławianie. Chodzi o tych, którzy kupują mieszkania na kredyt. Zanim do ksiąg wieczystych nie trafią nowe dane, płacą znacznie wyższe raty kredytu.

  Joanna Dąbek z resortu przyznaje, że czas trwania postępowania w wydziale ksiąg wieczystych w sądzie przy ul. Komandorskiej we Wrocławiu jest niezadowalający. Dlatego resort kontroluje wrocławski sąd. Co miesiąc bada jego statystyki i szuka pomysłu, jak je poprawić.
  Dlaczego jest tak źle?
  - Z powodu zaległości z ubiegłych lat. Podczas boomu inwestycyjnego w ubiegłym roku do sądu wpływało bardzo wiele wniosków o wpis - tłumaczy Marek Poteralski, rzecznik Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

  W 2004 r., kiedy w wydziale ksiąg wieczystych wprowadzono system komputerowy, w kolejce po wpis do księgi czekało się najdłużej trzy miesiące. Potem było gorzej, bo wszystkie informacje trzeba było przenieść do systemu elektronicznego. To wymagało dodatkowego czasu.
  Tyle że w innych miastach mieli podobne problemy, a jednak sobie z nimi radzą.
  - Na oczekiwaniu traci człowiek, który zaciągnął kredyt - zauważa sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie. - Pełnimy więc dyżury hipoteczne, co pozwala w przypadku takich osób przyspieszyć postępowanie - tłumaczy.
  Dlaczego jest tak źle? Z powodu zaległości z ubiegłych lat.
  Poznań z zapaścią w księgach wieczystych uporał się już kilka lat temu. Jarema Sawiński z tamtejszego Sądu Okręgowego mówi, że zanim zaczęła się tu informatyzacja, już nie było kolejek. W jaki sposób to zrobiono?
  - Pilnowali tego prezesi sądu. Z ich strony był bardzo duży monitoring - podkreśla Sawiński. - Decydująca była też intensywna praca ludzi. Dzisiaj w Poznaniu na wpis do księgi wieczystej czeka się niecały miesiąc.
  Rzecznik wrocławskiego sądu przekonuje, że u nas też widać postęp. I obiecuje, że będzie lepiej.


  Ile na tym tracimy?
  Kredyt hipoteczny na 300 tys. złotych, zaciągnięty na 30 lat. Przykładowa miesięczna rata bez wpisu do ksiąg wieczystych: 2 350 zł, miesięczna rata po wpisie do ksiąg wieczystych: 2 100 zł. Tracisz 250 zł miesięcznie
  Kredyt hipoteczny na 100 tys. złotych, zaciągnięty na 15 lat. Przykładowa miesięczna rata bez wpisu do ksiąg wieczystych: 985 zł, miesięczna rata po wpisie do ksiąg wieczystych: 927 zł. Tracisz 58 zł miesięcznie

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama