Romowie nie mogą sprzątać parku, bo nie skończyli...

  Romowie nie mogą sprzątać parku, bo nie skończyli podstawowówki

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Po kataklizmie, który spustoszył Legnicę 23 lipca, znalazły się pieniądze na zatrudnienie bezrobotnych do usuwania skutków nawałnicy. Nie wszystkich.
  Oferta skusiła też 6 legnickich Romów. Ale roboty przy sprzątaniu parku nie dostali.
  - Pomogłem im załatwić skierowanie z pośredniaka do urzędu miasta, który zatrudniał bezrobotnych - opowiada Tomasz Goman, prezes Stowarzyszenia Romów Legnickich. - Ludzie się ucieszyli, bo wszyscy są zadłużeni po uszy. Ale urzędnicy ich odrzucili, bo nie mieli świadectwa ukończenia szkoły podstawowej.

  Prezes Goman, który skończył 7 klas i kursy zawodowe, pracuje w magistracie jako asystent ds. romskich.
  - Do miotły i łopaty też trzeba mieć jakieś szkoły - nie może zrozumieć. Po chwili jednak przyznaje: - Niestety, nasi, którzy mają od 20 lat wzwyż, nie chodzili do szkoły. I teraz nie mogą znaleźć roboty.

  Odrzuceni Romowie nie chcieli rozmawiać na ten temat. Wstydzą się. Dlaczego bez ukończonej podstawówki nie można dostać pracy w urzędzie?
  - Taki wymóg stawia ustawa o pracowniku samorządowym - wyjaśnia Wojciech Kondusza, dyrektor wydziału organizacji i nadzoru w legnickim magistracie, a jednocześnie koordynator programu pomocowego dla legnickich Romów.

  Jan Buczkowski, szef legnickiej Państwowej Inspekcji Pracy, dodaje, że gdyby miasto zatrudniło tych Romów, konsekwencje za złamanie ustawy mogliby ponieść urzędnicy.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   romowie

   viola42 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 10

   20 latki to się w głowie nie mieści jak oni chcą żyć ? żeby w tych czasach być analfabetą tylko do pomocy społecznej po zasiłki bo im się należą bidulki jedne co robili jak byli dziećmi ?gdzie...rozwiń całość

   20 latki to się w głowie nie mieści jak oni chcą żyć ? żeby w tych czasach być analfabetą tylko do pomocy społecznej po zasiłki bo im się należą bidulki jedne co robili jak byli dziećmi ?gdzie są ludzie odpowiedzialni za to ?do 16 roku szkoła jest obowiązkowazwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama