Będziemy bezpieczniejsi dzięki nowym zakupom strażaków

  Będziemy bezpieczniejsi dzięki nowym zakupom strażaków

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Strażacy uratują nas dzięki nowym samochodom. 25 wozów trafi do Wrocławia i regionu za rok.
  Pali się Twój dom, miałeś wypadek samochodowy albo Twoja łódź tonie na jeziorze? Nikomu nie życzymy takich sytuacji, ale jeśli już się zdarzą, wrocławianie i mieszkańcy Dolnego Śląska mogą liczyć na specjalistyczną pomoc strażaków. A to dlatego, że od przyszłego roku ratownicy na Dolnym Śląsku będą znacznie lepiej wyposażeni.

  To zasługa dwóch dużych projektów unijnych, wartych łącznie ponad 30 mln złotych. Komenda wojewódzka straży pożarnej dostanie do dyspozycji 25 nowych samochodów: 15 z nich to nowoczesne wozy gaśnicze, wykorzystujące wodę i pianę. Reszta to specjalistyczne auta, zaprojektowane do konkretnych zadań.

  Wśród nich jest sprzęt, który ratuje życie kierowców po wypadkach, usuwa skażenia chemiczne, a także wozy z wężami gaśniczymi długimi na 2 km. Używa się ich przy gaszeniu rozległych pożarów lasów.

  - To pierwsza tak wielka dostawa nowego sprzętu, sfinansowana w 85 proc. z pieniędzy Unii Europejskiej - cieszy się kpt. Krzysztof Gielsa, odpowiedzialny za projekty unijne w wojewódzkiej straży pożarnej. - Nowe wozy rozpoczną służbę już w przyszłym roku. Dzięki temu będziemy świetnie przygotowani do zabezpieczania Euro 2012 w regionie - dodaje i zastrzega, że to zakupy nie tylko z myślą o mistrzostwach. Jego zdaniem, sprawdzą się na co dzień, nie tylko w stolicy województwa, ale wzdłuż autostrady A4 czy w tak odległych okolicach, jak powiat górowski.
  Krzysztof Gielsa: To pierwsza tak wielka dostawa nowego sprzętu, sfinansowana w 85 proc. z pieniędzy Unii Europejskiej
  - To świetna informacja - twierdzi Krzysztof Kalicki, kierowca zawodowy, jeżdżący codziennie między Wrocławiem i Zgorzelcem. - Widziałem niejeden wypadek i wiem, że zwykle pierwsi na miejscu są strażacy. Należy im się nowoczesny sprzęt, bo często od nich zależy nasze życie - dodaje.


  Skorzystają wrocławianie, ale też cały Dolny Śląsk
  25 nowoczesnych samochodów trafi do jednostek straży pożarnej w całym województwie.
  Wrocław - 6 aut: ciężki wóz gaśniczy w rejonie A4, 2 auta do ratownictwa: wodnego i drogowego, specjalistyczny autobus i 2 gaśnicze.
  Legnica - 4 auta: 2 gaśnicze, 2 do ratownictwa: wodnego i drogowego.
  Bolesławiec - 2 auta: gaśnicze i do holowania tirów.
  Wałbrzych - 4 auta: laboratorium na kółkach i 3 ciężkie wozy gaśnicze.
  Góra, Trzebnica, Zgorzelec, Kłodzko, Oleśnica, Milicz, Je-lenia Góra, Oława i Brzeg Dol-ny: po jednym nowym wozie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama