18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaja dinozaura promują festiwal Folklorum

Janusz Pawul
Seweryn Orzechowski i Olek Broda ustawiali wielkie jaja
Seweryn Orzechowski i Olek Broda ustawiali wielkie jaja Janusz Pawul
Jaja mają ponad metr wysokości, są grube i... pęknięte. Wyglądają tak, jakby przed chwilą wykluły się z nich jakieś stwory.

Leżą na skraju lasu, na drodze, tuż przy murowanym przyczółku nieistniejącego już mostu przez Nysę Łużycką.

Nie należy się jednak obawiać: nic nagle nie wyskoczy z leśnej głuszy i nie nastraszy ostrymi szponami, nie pokąsa wielkimi zębami. Jaja nad Nysą to nie jest bowiem odkrycie biologiczne ani archeologiczne.
- To my je tam umieściliśmy - mówi Seweryn Orzechowski z Bielawy Dolnej. Obok jaj stanęła też drewniana brama - huśtawka zwieńczona głową smoka i skrzydłami motyla. Tuż przy niej jest ławka. - Zrobiliśmy wszystko w zakładzie i przywieźliśmy w częściach - tłumaczy Olek Broda z Bielawy.

Jaja i smok to instalacja artystyczna mająca zachęcić ludzi do odwiedzenia leśnego parku rozrywki Kulturinsel Einsiedel w Zentendorf po niemieckiej stronie Nysy. Do parku każdy, kto już stanie przed wielkimi skorupami, może się przeprawić specjalnym, drewnianym promem przez Nysę.

Jaja, prom i cały park to pomysł Jürgena Bergmana z Niemiec. Instalacja po polskiej stronie stanęła właśnie teraz, bo już w najbliższy weekend w parku w Zentendorf odbędzie się największy na pograniczu Niemiec i Polski festiwal folklorystyczny Folklorum.
- To jest coś nieprawdopodobnego - mówi Robert Błażejczak, Polak, który pracuje w firmie Jürgena Bergmana i jest odpowiedzialny za kontakty z polską stroną. - Przyjeżdżają do nas ludzie z Niemiec i z całej Europy. Przez trzy dni wspólnie się bawimy - zachwala i zaprasza.

W tym roku festiwal zdominują kultury meksykańska i żydowska. Przez trzy dni i dwie noce (od 4 do 6 września) na 9 scenach zaprezentuje się w sumie kilkudziesięciu wykonawców z Meksyku, Niemiec, a także z Polski. Zagrają m.in. Calaveras, Celarda, In Validus, Klezmart, Mel Doro Quintett a także kapela Roztoka i zespół Żywiołak z Polski. W trakcie festiwalu odbędą się też np. spektakle teatralne i warsztaty bluesowe.

Bilety nie są tanie. Karnet na trzy dni to wydatek 48,5 euro. Folklorum odbywa się co roku już od 16 lat. Do parku Kulturinsel Einsiedel najłatwiej dojechać z Polski autostradą A4. Po przekroczeniu granicy w Jędrzychowicach - Ludwigsdorfie należy opuścić tę trasę pierwszym zjazdem i wybrać drogę S127, kierując się na Rothenburg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska