Ciągle za mało jest ofert pracy w dawnym jeleniogórskim

  Ciągle za mało jest ofert pracy w dawnym jeleniogórskim

  Aleksandra Szumska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Bezrobotni chcą zakładać własny biznes i starają się o dofinansowanie z powiatowego urzędu pracy.
  W Jeleniej Górze bezrobocie, po raz pierwszy od kilku miesięcy, zaczęło spadać. W czerwcu wyniosło ono w mieście 8,2 proc., natomiast w powiecie ziemskim Jelenia Góra - 16,1 proc.
  Z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Jeleniej Górze wynika, że na całym Dolnym Śląsku osoby, które nie mają pracy, stanowią ponad 10 proc.

  W całym podregionie jeleniogórskim w maju 2009 roku zarejestrowanych było 32 tysiące 883 bezrobotnych.

  Sytuacja najgorzej wygląda w powiatach: zgorzeleckim, lubańskim i bolesławieckim. Najmniej osób bez pracy jest za to w powiatach: jeleniogórskim grodzkim i kamienno-górskim.
  - W ostatnim czasie napływa do nas trochę więcej ofert zatrudnienia. Jednak wciąż jest ich mało - przyznaje Jarosław Górski, kierownik Referatu Pośrednictwa Pracy w PUP Jelenia Góra.

  Wolne etaty są przede wszystkim w branżach: turystycznej i gastronomicznej. Największe zapotrzebowanie jest na recepcjonistki, kelnerów, kucharzy, barmanów. Trafiają się także oferty dla stolarzy, murarzy, tynkarzy i pracowników ochrony.
  W całym podregionie jeleniogórskim w maju 2009 roku zarejestrowanych było 32 tysiące 883 bezrobotnych.

  Jarosław Górski dodaje także, że coraz mniej osób ma szansę na pracę za naszą południową granicą. Pracodawcy czescy coraz rzadziej zgłaszają zapotrzebowanie na polskich pracowników. Obecnie można znaleźć tam zatrudnienie np. w fabryce czekolady czy jako osoba naprawiająca sprzęt RTV.

  Osoby bezrobotne z Jeleniej Góry mogą skorzystać z licznych programów przygotowanych przez powiatowy urząd pracy.
  Dzięki środkom z rezerwy ministra pracy i polityki społecznej, do końca roku będzie można wziąć udział w projektach: Droga do zatrudnienia, Pokonać bezrobocie, Żyć inaczej, Przedsiębiorczość bez granic.

  Pierwszy program adresowany jest do ludzi, którzy utracili pracę z przyczyn niezależnych od siebie, związanych z trudnościami gospodarczymi i niewypłacalnością pracodawcy. Drugi jest przeznaczony dla bezrobotnych w wieku powyżej 45 lat, trzeci dla tych przed 30. rokiem życia. Przedsiębiorczość bez granic to wsparcie dla małej i średniej przedsiębiorczości (szczegółowe informacje o programach na stronie www.urzadpracy.jgora.pl).
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama