Modlitwa o pokój w kościele w Jaworze

  Modlitwa o pokój w kościele w Jaworze

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W poniedziałek w Kościele Pokoju zostanie odprawione nabożeństwo w intencji pokoju na świecie. Rozpocznie się o godz. 16.
  - Jest to polsko-niemiecka inicjatywa, którą zainspirowała 70. rocznica wybuchu II wojny światowej - mówi ksiądz Tomasz Stawiak, proboszcz Kościoła Pokoju. - Wymyślili ją współpracujący ze sobą księża trzech ewangelickich parafii przy Kościołach Pokoju: z Jawora, Letmathe w Westfalii i Offenbach w Hesji.

  Na uroczystość przyjadą między innymi ewangelicki prymas Niemiec biskup prof. Wolfgang Huber z Berlina, arcybiskup Marian Gołębiewski z Wrocławia, biskup legnicki Stefan Cichy, biskup lubuski Stefan Regmunt, a także politycy i przedstawiciele władz lokalnych.
  - Nie możemy zapominać o historii - tłumaczy ks. Stawiak.

  Miał być przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, ale ostatecznie wybrał oficjalne uroczystości na Westerplatte.
  Z Niemiec ma przyjechać około 150 osób. A dlaczego został wybrany na tę uroczystość jaworski Kościół Pokoju?
  - Ma to znaczenie symboliczne, bo Śląsk bardzo ucierpiał podczas wojny - tłumaczy ks. Stawiak. - Nie zapominajmy, że kościół powstał po okrutnej wojnie 30-letniej, zakończonej w 1648 r. Teraz, 70 lat po zakończeniu II wojny światowej, chcemy dawać świadectwo prawdzie historycznej. A przede wszystkim wytyczać pokojową drogę do przyszłości.

  To pierwsza taka wspólna modlitwa w intencji pokoju. Wszystko wskazuje na to, że będą odbywały się cyklicznie.
  - Nie możemy zapominać o historii - dodaje ks. Stawiak. - Ale najważniejsze jest, aby tyle lat po zakończeniu wojny robić dobre rzeczy.
  Uroczystości rozpocznie bicie dzwonów i muzyka organowa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama