Wojskowa fala zabija bardzo powoli

  Wojskowa fala zabija bardzo powoli

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Kilka dni temu sąd przyznał Juliuszowi Widerze ze Świdnicy 1,7 mln zł odszkodowania za utracone w wojsku zdrowie.
  Juliusz Widera, kiedyś żołnierz, dziś schorowany i niepełnosprawny rencista, od 20 lat walczy z Marynarką Wojenną o sprawiedliwość. Za miesiące katowania i poniżania go przez kolegów marynarzy nie usłyszał nawet słowa "przepraszam".

  Swoje życie podzielił na dwa rozdziały. W pierwszym jest wesołym, zdrowym chłopakiem, przed którym otwiera się życie. Ma dziewiętnaście lat i niespożytą energię. Właśnie zdał maturę, był na wakacjach w Bułgarii, co w latach osiemdziesiątych było jak wyjazd do Ameryki. Rodzina ma świetnie prosperujące ogrodnictwo, dzięki czemu stać go na kupowanie ulubionych książek, płyt i spełnianie młodzieńczych marzeń.


  Drugi rozdział zaczyna się w chwili, gdy trafia go wojska.
  - Happy endu w tej historii nie będzie, ostrzegam - mówi mi na wstępie naszej blisko trzygodzinnej rozmowy. Co chwilę przerywa i dziwi się, że w ogóle się na nią zgodził. - Nie szukam rozgłosu ani litości - zaznacza. Opowiada, że jego życie skończyło się 14 kwietnia 1987 roku. Wtedy jako świeżo upieczony marynarz został przydzielony do służby na okręt Bałtyckiego Dywizjonu Okrętów Pogranicza w Koszalinie.

  Mówi powoli, bardzo składnie, choć, co podkreśla, już od wielu lat nie jest w stanie funkcjonować bez bardzo silnych leków uśmierzających ból. Pamięta najdrobniejsze szczegóły, daty, nazwiska oprawców, oficerów, sędziów, prokuratorów i lekarzy. Cytuje kodeks karny i fragmenty uzasadnień wyroków, które przez te 20 lat w jego sprawie zapadały.
  - Myślę, że stałem się ofiarą żołnierskiej fali, bo byłem dla moich kolegów marynarzy za mądry - mówi Widera. - Na okręt, zamiast z flaszką wódki, przyszedłem z torbą książek, a w dodatku nie bawiły mnie ich wulgarne żarty.
  1 3 4 5 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I dobrze , że dostał odszkodowanie

   Łukasz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Takie bydło powinni zabić .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama