Ośrodek Pamięć i Przyszłość zbiera pamiątki po...

  Ośrodek Pamięć i Przyszłość zbiera pamiątki po "Solidarności"

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławski Ośrodek Pamięć i Przyszłość rozpoczyna akcję zbierania pamiątek po "Solidarności ''. Szuka też byłych działaczy związku i innych wrocławskich organizacji i ruchów opozycyjnych z lat 80.
  Historycy ośrodka chcą rozpocząć kolekcjonowanie relacji uczestników i świadków wydarzeń. Za rok, w 30. rocznicę powstania "Solidarności" Ośrodek Pamięć i Przyszłość zamierza przygotować specjalną wystawę.

  Chętni do opowiedzenia swojej historii z czasów"Solidarnością" mogli zgłaszać się wczoraj na specjalne stoisko ośrodka w historycznej VII Zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej.
  To tutaj w sierpniu 1980 roku znajdowała się centrala wrocławskiego strajku, który wybuchł na wieść o wydarzeniach w Stoczni Gdańskiej.

  W niedzielę, w 29. rocznicę porozumień sierpniowych, składane były kwiaty pod tablicą przy bramie VII Zajezdni MPK.
  - Byłem w tamtych czasach uczniem. Dużo roznosiłem ulotek, które brałem z zarządu regionu "Solidarności" na ówczesnym placu Czerwonym a dziś placu Solidarności - opowiada Bogdan Lewandowski, jeden z pierwszych, który zgłosił się w niedzielę w zajezdni do historyków z Ośrodka Pamięć i Przyszłość.
  To tutaj w sierpniu 1980 roku znajdowała się centrala wrocławskiego strajku
  - Chętnie opowiem o demonstracjach, walkach ulicznych z zomowcami w czasie stanu wojennego - zapowiada Lewandowski. - I o tym, co działo się na wrocławskim placu Pereca , który w tamtych czasach wrocławianie nazywali "gazplacem" [od gazu łzawiącego używanego przez ZOMO - red.]
  - Relacje świadków i uczestników wydarzeń historycznych można już znaleźć na naszej stronie internetowej www.pamieciprzyszlosc.pl - zachęca rzecznik ośrodka Juliusz Woźny. - Mogą z nich korzystać dziennikarze i naukowcy.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama