Migdały z ogródka

  Migdały z ogródka

  Zbigniew Figat

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wracamy do tematów poruszanych w "Słowie Polskim"
  Na fantastycznej wystawie "Panorama Natury" w ogrodzie botanicznym dr Magdalena Mularczyk wskazuje na pierwsze przejawy życia na Ziemi sprzed czterech milionów lat. Potrafi niesłychanie ciekawie o tym opowiadać, ale nas dziś interesują tylko lata pięćdziesiąte XX wieku we wrocławskim ogrodzie botanicznym. Wtedy właśnie botanicy zaproponowali mieszkańcom naszego miasta własne migdały i eukaliptusy.
  Pani Magdalena czyta "Słowo Polskie" z 1954 r. i aż się jej wierzyć nie chce. Co takiego? Nieosiągalne po wojnie migdały mogłyby gospodynie domowe uprawiać w ogródkach, a gdy dojrzeją, dodawać je do ciast?

  - Migdały nie przetrwałyby surowych zim. Pracuję tu dwadzieścia trzy lata i nie pamiętam takich eksperymentów. Natomiast eukaliptusy, owszem. Można na jeden rok wysiać ich bardzo drobne nasionka w skrzynkach, a jak zimą podrosną w naszych piwnicach czy ogródkowych szklarniach do kilkudziesięciu centymetrów, posadzić je wiosną na balkonach. W sezonie osiągną półtora metra, a wydzielając słodki zapach olejków eukaliptusowych, odstraszać będą komary, jak słusznie donosiło w 1954 roku "Słowo Polskie".
  Wtedy właśnie botanicy zaproponowali mieszkańcom naszego miasta własne migdały i eukaliptusy.
  - Są to także ozdobne rośliny?
  - Z naszych sadzonek eukaliptusów wyrosną takie jakby młodziutkie wierzby, z siwymi, zwisającymi listkami. Nasiona możemy kupić bez problemu.
  - Wróćmy do własnych migdałów…

  - To miało być coś zastępującego migdały. W tamtej niby eukaliptusowej uprawie w naszym ogrodzie wyrastała trawa mająca podziemne pędy, na których rosły bulwki jako organy spichrzowe, podobne do tych u ziemniaka. Te bulwki zawierały dużo białka i cukrów, które przypominały w smaku i zapachu migdały.
  Proszę pamiętać, że to były lata, w których brakowało wszystkiego, co było potrzebne do codziennego życia, a co dopiero migdałów...

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama