18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Migdały z ogródka

Zbigniew Figat
"Słowo Polskie" z 1954 r.
"Słowo Polskie" z 1954 r.
Wracamy do tematów poruszanych w "Słowie Polskim"

Na fantastycznej wystawie "Panorama Natury" w ogrodzie botanicznym dr Magdalena Mularczyk wskazuje na pierwsze przejawy życia na Ziemi sprzed czterech milionów lat. Potrafi niesłychanie ciekawie o tym opowiadać, ale nas dziś interesują tylko lata pięćdziesiąte XX wieku we wrocławskim ogrodzie botanicznym. Wtedy właśnie botanicy zaproponowali mieszkańcom naszego miasta własne migdały i eukaliptusy. Pani Magdalena czyta "Słowo Polskie" z 1954 r. i aż się jej wierzyć nie chce. Co takiego? Nieosiągalne po wojnie migdały mogłyby gospodynie domowe uprawiać w ogródkach, a gdy dojrzeją, dodawać je do ciast?

- Migdały nie przetrwałyby surowych zim. Pracuję tu dwadzieścia trzy lata i nie pamiętam takich eksperymentów. Natomiast eukaliptusy, owszem. Można na jeden rok wysiać ich bardzo drobne nasionka w skrzynkach, a jak zimą podrosną w naszych piwnicach czy ogródkowych szklarniach do kilkudziesięciu centymetrów, posadzić je wiosną na balkonach. W sezonie osiągną półtora metra, a wydzielając słodki zapach olejków eukaliptusowych, odstraszać będą komary, jak słusznie donosiło w 1954 roku "Słowo Polskie".

Wtedy właśnie botanicy zaproponowali mieszkańcom naszego miasta własne migdały i eukaliptusy.

- Są to także ozdobne rośliny?
- Z naszych sadzonek eukaliptusów wyrosną takie jakby młodziutkie wierzby, z siwymi, zwisającymi listkami. Nasiona możemy kupić bez problemu.
- Wróćmy do własnych migdałów…

- To miało być coś zastępującego migdały. W tamtej niby eukaliptusowej uprawie w naszym ogrodzie wyrastała trawa mająca podziemne pędy, na których rosły bulwki jako organy spichrzowe, podobne do tych u ziemniaka. Te bulwki zawierały dużo białka i cukrów, które przypominały w smaku i zapachu migdały.
Proszę pamiętać, że to były lata, w których brakowało wszystkiego, co było potrzebne do codziennego życia, a co dopiero migdałów...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska