Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oratorium, niesamowite organy i orkiestra wojskowa

Alina Gierak
ks. płk Andrzej Bokiej, proboszcz Kościoła Łaski pod Krzyżem Chrystusa
ks. płk Andrzej Bokiej, proboszcz Kościoła Łaski pod Krzyżem Chrystusa Fot. Marcin Oliva Soto
Rozmowa z ks. płk Andrzejem Bokiejem, proboszczem Kościoła Łaski pod Krzyżem Chrystusa.

W ubiegłym roku festiwal Silesia Sonans, który ksiądz organizuje od dwunastu lat, związany był z 900- leciem Jeleniej Góry. Teraz przypada na kolejna ważną rocznicę. Obchodzimy 300- lecie kościoła.

To niezwykle ważna data w historii świątyni. Dlatego festiwal będzie trwać dłużej niż zwykle. Towarzyszyć mu będą wystawy i seminaria historyków.

Festiwal zaczyna się 1 września?

Tak, koncertem "300 lat muzyki w kościele łaski". Wystąpią artyści z Jeleniej Góry, którzy w prezencie dla miasta nagrali CD z utworami, które wykonują. Usłyszymy: Agnieszkę Rehils, Wojciecha Wieczorka, Tomasza Strahla oraz Jadwigę Delepaut. Potem przez sześć kolejnych dni we wnętrzach kościoła odbywać się będą koncerty organowe. Festiwal zakończy się 16 października koncertem muzyki Wojciecha Kilara. Kompozytor zapowiedział przyjazd do Jeleniej Góry. Wystąpi orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Jacka Błaszczyka oraz Adam Sobierajski (tenor).

Już teraz głośno jest o niezwykłym widowisku poświęconemu Jakubowi Böhme, szewcowi, filozofowi, który związany jest naszym regionem...
Pokażemy w kościele monumentalny spektakl, misterium - oratorium "De Renegatione. Powtórne narodziny". Scenariusz napisał i rzecz wyreżyserował Peter Nosalka. Autorem muzyki jest Pavel Herebrand. Wystąpią aktorzy Zdrojowego Teatru Animacji. Przedstawienie planujemy na 5 września o godz. 20.

Usłyszymy: Agnieszkę Rehils, Wojciecha Wieczorka, Tomasza Strahla oraz Jadwigę Delepaut.

Jak to się stało, że ten spektakl zagości w kościele?

Gdy kilka miesięcy temu trwała gorąca dyskusja o teatrze w Jeleniej Górze, pomyślałem, że dobrze będzie pokazać sztukę bez przekleństw padających ze sceny, porządnie zagraną, mądrą i widowiskową. Zaprosiłem aktorów teatru animacji. Akurat tak się jeszcze złożyło, że ich teatr jest w remoncie. Powstało przedstawienie będące nawiązaniem do jasełek czy misterów pojawiających się w kościołach, a równocześnie jest to dzieło niekonfesjonalne, a bardziej mistyczne.
Opowiada o wydarzeniach sprzed 300 laty, o rodzeniu się protestantyzmu na ziemiach katolickich. Jest to historia Jakuba Böhme, szewca, mistyka, filozofa, który odegrał ważną rolę w pracach XIX-wiecznych myślicieli oraz Angelusa Silesiusa, Anioła Ślązaka, barokowego poety niemieckiego. Na scenie pojawiają się także inne ważne postacie z epoki. Nie brak tu rodzinnych tragedii, konfliktów zrodzonych ze starcia dwóch światopoglądów.

Te problemy nie są archaiczne, to także nawiązanie do współczesności?

Oczywiście, w wielu dzisiejszych rodzinach ludzi dzielą poglądy na aborcję, eutanazję czy eksperymenty z inżynierią genetyczną. To dzieło ma ponadczasowy wymiar.

Kto w nim wystąpi?

Znakomicie zapowiada się koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod kierunkiem Agnieszki Duczmal.

W historyczne postaci wcielili się aktorzy teatru animacji: Sławomir Modzelewski (Angelus Silesius), Sylwester Kuper (Jakub Böhme), Dorota Fluder (jego żona), Jacek Maksimowicz (Abraham von Frankenberg), Radosław Biniek (pastor Gregorius Richter). W obsadzie są: Dorota Korczyka-Bąblińska, Bogna von Voedtke. Na scenie występują też dzieci, które grają synów i córeczkę bohatera. Barokowe wnętrze świątyni tworzy naturalną scenografię. Kostiumy są z epoki, ale już zupełnie nowoczesne są obrazy laserowe. Jeśli do tego dodamy brzmienie naszych organów, wrażenie jest niesamowite. To trzeba zobaczyć.

Czy wystarczy biletów dla wszystkich chętnych, którzy zamierzają się wybierać na festiwalowe koncerty?

Znakomicie zapowiada się koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod kierunkiem Agnieszki Duczmal (4 września, godz. 19.30) oraz koncert świetnego organisty katedry Notre Dam w Paryżu Oliviera Latry (11 września, godz. 20).

Podobno ma ksiądz jeszcze jedną niespodziankę w zanadrzu? czy to prawda?

To koncert zaplanowany na 14 września z okazji 300 -lecia naszej świątyni. Wystąpi Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Zaprosiłem wybitnych gości, ale dopóki nie mam potwierdzenia, to nie zdradzę, kto przyjedzie. To będzie niespodzianka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska