Oratorium, niesamowite organy i orkiestra wojskowa

  Oratorium, niesamowite organy i orkiestra wojskowa

  Alina Gierak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z ks. płk Andrzejem Bokiejem, proboszczem Kościoła Łaski pod Krzyżem Chrystusa.
  W ubiegłym roku festiwal Silesia Sonans, który ksiądz organizuje od dwunastu lat, związany był z 900- leciem Jeleniej Góry. Teraz przypada na kolejna ważną rocznicę. Obchodzimy 300- lecie kościoła.

  To niezwykle ważna data w historii świątyni. Dlatego festiwal będzie trwać dłużej niż zwykle. Towarzyszyć mu będą wystawy i seminaria historyków.

  Festiwal zaczyna się 1 września?


  Tak, koncertem "300 lat muzyki w kościele łaski". Wystąpią artyści z Jeleniej Góry, którzy w prezencie dla miasta nagrali CD z utworami, które wykonują. Usłyszymy: Agnieszkę Rehils, Wojciecha Wieczorka, Tomasza Strahla oraz Jadwigę Delepaut. Potem przez sześć kolejnych dni we wnętrzach kościoła odbywać się będą koncerty organowe. Festiwal zakończy się 16 października koncertem muzyki Wojciecha Kilara. Kompozytor zapowiedział przyjazd do Jeleniej Góry. Wystąpi orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Jacka Błaszczyka oraz Adam Sobierajski (tenor).

  Już teraz głośno jest o niezwykłym widowisku poświęconemu Jakubowi Böhme, szewcowi, filozofowi, który związany jest naszym regionem...

  Pokażemy w kościele monumentalny spektakl, misterium - oratorium "De Renegatione. Powtórne narodziny". Scenariusz napisał i rzecz wyreżyserował Peter Nosalka. Autorem muzyki jest Pavel Herebrand. Wystąpią aktorzy Zdrojowego Teatru Animacji. Przedstawienie planujemy na 5 września o godz. 20.
  Usłyszymy: Agnieszkę Rehils, Wojciecha Wieczorka, Tomasza Strahla oraz Jadwigę Delepaut.
  Jak to się stało, że ten spektakl zagości w kościele?

  Gdy kilka miesięcy temu trwała gorąca dyskusja o teatrze w Jeleniej Górze, pomyślałem, że dobrze będzie pokazać sztukę bez przekleństw padających ze sceny, porządnie zagraną, mądrą i widowiskową. Zaprosiłem aktorów teatru animacji. Akurat tak się jeszcze złożyło, że ich teatr jest w remoncie. Powstało przedstawienie będące nawiązaniem do jasełek czy misterów pojawiających się w kościołach, a równocześnie jest to dzieło niekonfesjonalne, a bardziej mistyczne.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama