Lubinowi brakuje tożsamości

  Lubinowi brakuje tożsamości

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z Markiem Zawadką, historykiem, dyrektorem Centrum Kultury Muza, organizatorem festiwalu "Muzyka z oblężonego miasta".
  Jest pan dyrektorem Centrum Kultury, ale również historykiem. Modne jest teraz nowe spojrzenie na historię, mówienie o niej w atrakcyjny, szczególnie dla młodzieży, sposób. Muzeum Powstania Warszawskiego i inne podobne instytucje przyciągają tłumy. Festiwal rockowy to też tego typu narzędzie edukacji historycznej?

  Za dużo mamy rocznic w smutnym tonie, ze składaniem wieńców, nudnymi przemówieniami.
  Tymczasem historia jest szalenie ciekawa, trzeba o niej mówić w sposób nowoczesny, jeśli ma być żywa. Ponadto, takie spojrzenie wynika z nowych mediów i innego niż dawniej przekazu społecznego. Wszelakie akademie, nagradzanie, składanie kwiatów pod pomnikami jest oczywiście zasadne, ale nie trafia do młodych ludzi. A do nich należy trafić: w końcu naród bez historii nie jest narodem.

  Stąd pomysł na festiwal "Muzyka z oblężonego miasta"?

  Pomysł ewoluował przez kilka lat. Pierwsze koncerty nie nawiązywały do rocznicy zbrodni lubińskiej. Potem uznaliśmy, że ten termin jest dobrą okazją do połączenia sztuki komercyjnej i tematu lokalnej tożsamości. Lubinowi brakuje tradycji, ciągłości pokoleniowej. Stawiamy na różnorodność stylów muzycznych, które łączą Lubin.
  Lubinowi brakuje tradycji, ciągłości pokoleniowej. Stawiamy na różnorodność stylów muzycznych, które łączą Lubin.
  Trzy dni oddaliśmy do zagospodarowania zespołom z tego miasta. Świnka Halinka zaprosiła Dikandę oraz Zespół Folklorystyczny Lubin, poza tym zaproszono wielu gości. Percival Schuttenbach zaprosił wojów i zespół Żywiołak, Liverpool zespoły grające covery AC DC, Presleya i Fahrben Lehre w programie coverowym. W ramach festiwalu zaplanowaliśmy też przegląd orkiestr górniczych oraz występ Renaty Przemyk wraz z zacnymi gośćmi na 20-lecie działalności artystycznej.

  W takim mieście jak Lubin - górniczym - trudno buduje się tożsamość?


  Trudno, ale to nie jest kwestia tylko górniczego charakteru miasta. To raczej sprawa krótkiego związku z ziemią, na której się mieszka. Ten problem dotyczy wszystkich ziem zachodnich, które przed 1945 rokiem nie były polskie. Dlatego tutaj tak ważna jest współczesna historia. Tu można budować tożsamość tylko na wydarzeniach, które ludzie pamiętają. I na sporcie. Na wspólnych emocjach. Dla Lubina ważna jest piłka nożna, klub Zagłębie Lubin, który łączy ponad podziałami. Ważne jednak, żeby tymi emocjami sterować w dobrym kierunku.

  Historia pomaga w tym sterowaniu emocjami?

  Tak. Jeśli się akcentuje to, co ludzi łączy. Przecież to miasto w sierpniu 1982 roku było zamknięte przez dziesięć dni. Nikt nie mógł tu wjechać, ani stąd wyjechać. Potem 20 procent mieszkańców wyszło na ulice.

  Ważne, by przypominać tę jedność, a z drugiej strony promować Lubin i pokazywać, że nie tylko Radom i Ursus potrafiły się postawić władzy, ale że w takim małym Lubinie ludzie też się zbuntowali. Na przykładzie Lubina, który miał być miasteczkiem socjalistycznym, świetnie widać opór klasy robotniczej, która zbuntowała się, gdy nie wiadomo dlaczego została przez władzę zaatakowana.

  Muzyka też pomaga sterować emocjami?


  Muzyka jest dobra do tworzenia polityki historycznej. Tutaj warto podkreślić, że płyta "Powstanie Warszawskie" płockiego zespołu Lao Che spowodowała wzrost zainteresowania tą problematyką wśród młodych ludzi. Dobrym przykładem jest też niemal kronikarska twórczość Pawła Kukiza.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama