Miliony złotych na rury w Cieplicach i Sobieszowie

  Miliony złotych na rury w Cieplicach i Sobieszowie

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Miejscowości zostaną skanalizowane, pomoże w tym dotacja z Unii Europejskiej. Bez tej inwestycji jeleniogórskiej spółce Wodnik w przyszłości grożą gigantyczne kary.
  Wojciech Jastrzębski, prezes spółki Wodnik, jest dobrej myśli. Sądzi, że 70 milionów złotych na konieczne dla miasta uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej dostanie z Unii Europejskiej jeszcze w tym roku. Przygotowywany przez jego firmę wniosek znalazł się na szczycie listy rankingowej projektów, które ubiegają się o dofinansowanie na inwestycje środowiskowe. W konkursie o unijne pieniądze wystartowało ponad 60 gmin i spółek wodociągowych z całej Polski. Jeleniogórskie wodociągi są na pierwszym miejscu listy ex aequo z trzema innymi konkurentami.

  - Musiałoby się zdarzyć coś nadzwyczajnego, byśmy tych pieniędzy nie otrzymali - tłumaczy prezes Jastrzębski.

  Projekt, o którego dofinansowanie ubiega się spółka, zakłada budowę 50 km sieci kanalizacji i 20 km sieci wodociągowej na terenie Cieplic i Sobieszowa. Zostanie także zmodernizowana miejska oczyszczalnia, tak by mogła przyjąć większą ilość ścieków z nowo podłączonych części miasta. Prace mają rozpocząć się w przyszłym roku.

  Gdyby nie udało się zrealizować tego projektu, jeleniogórskim wodociągom groziłyby niezwykle surowe kary. W 2015 roku kończy się bowiem taryfa ulgowa i wejdą w życie nowe unijne regulacje chroniące środowisko. Wówczas żadne z gospodarstw domowych nie będzie mogło spuszczać nieczystości do rzek lub strumieni.
  Obecnie domy ponad 8 tysięcy mieszkańców Jeleniej Góry nie są podłączone do sieci kanalizacyjnej.
  Ścieki z tych gospodarstw domowych zamiast do oczyszczalni, trafiają do przydomowych szamb.
  Mieszkania i domy ponad ośmiu tysięcy mieszkańców Jeleniej Góry - w rejonie Cieplic i Sobieszowa - nie są podłączone do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Oznacza to, że ścieki z tych gospodarstw domowych zamiast do oczyszczalni, trafiają do przydomowych szamb lub, co gorsza, do rzek lub strumieni. Gdy po 2015 roku w Polsce zaczną obowiązywać znacznie surowsze, unijne regulacje środowiskowe, grożą za to wielomilionowe kary. Spółka Wodnik, która dostarcza wodę i odbiera ścieki, zamierza przed tym terminem uporządkować gospodarkę wodno-kanalizacyjną w całym mieście.

  - Chcielibyśmy, by wszystkie gospodarstwa domowe były podłączone do sieci - tłumaczy Wojciech Jastrzębski, prezes spółki Wodnik.
  To olbrzymi projekt, którego spółka, dysponująca rocznym budżetem 33 milionów złotych, nie byłaby w stanie udźwignąć sama. Koszt inwestycji to prawie 121 mln zł. Zarząd spółki liczy więc na pomoc Unii Europejskiej. Próbuje pozyskać z Funduszu Spójności prawie 70 mln zł i jest ogromna szansa, że je dostanie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nieroby

   jańcio wodnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 21

   Dlaczego zawsze same nieroby i lewusy takie jak ta gwiazda ze zdjęcia pchają się na afisz? TRAGEDIAAA!!!!
   ŻAŁOSNE I TYLE!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama