Zaangażowani artyści upamiętnili 1 września 1939 r.

  Zaangażowani artyści upamiętnili 1 września 1939 r.

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Na wystawach można oglądać grafiki, mundury i broń.
  Trzydziestu siedmiu artystów z Izraela, Niemiec, Polski i Rosji pokaże we Wrocławiu grafiki, których głównym tematem są wydarzenia z 1 września 1939 r. Prace obejrzymy od wtorku na wystawie I Międzynarodowego Biennale Młodej Grafiki "Prima Septembris - Przeciw Nienawiści" we wrocławskiej synagodze Pod Białym Bocianem (czynna od 1.09 do 13.09, ul. Włodkowica 5, wstęp wolny).

  - Będą to czarno-białe grafiki stworzone starą metodą specjalnie z okazji tej wystawy. Chodzi o to, żeby ten ciemny dzień zmienić w jasny - tłumaczy Bernard Żołyniak, szef wystawy z organizacji Forum Kultur. Na ekspozycji wystawione zostaną 54 prace. Podczas wernisażu (1 września, godz. 18) swoją premierę będzie mieć utwór rosyjskiego kompozytora Leonida Rezetdinowa "Zaklęcie słońca". Wykonają go pianistka Ksenia Gawriłowa i klarnecistka Ilija Gindina.

  Ważnym wydarzeniem Biennale jest również Wystawa Ambasadorów Prima Septembris w Domu Edyty Stein (ul. Nowowiejskiego 38, czynna od 2.09 do 30.09) Moniki Aichele (Niemcy), Dana Reisingera (Izrael), Jacka Szewczyka (Polska) i Olega Yakhnina (Rosja), którzy od początku patronowali przedsięwzięciu. Pokażą oni swoje grafiki i obrazy.
  Muzeum Miejskie Wrocławia przygotowało dwie wystawy upamiętniające zbrojną inwazję III Rzeszy Niemieckiej na Polskę.

  Pierwsza to ekspozycja "Wrzesień 1939" (Arsenał przy ul. Cieszyńskiego 9, czynna od 27.08 do 31.10), a w niej pamiątkowe żołnierskie odznaki, broń i mundury ze zdjęciami i filmami. Druga to wystawa fotografii "Ekspedycja Schleswig-Holstein" (Arsenał, czynna od 27.08 do 31.10), dokumentująca wyprawę do Zatoki Fińskiej w celu obejrzenia wraku słynnego pancernika. Wielkoformatowe zdjęcia pokazują pancernik i opisują historię samej wyprawy. Na wszystkie wystawy wstęp jest wolny.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama