Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artyści świętują w Lubinie

Marta Wróbel
Czesław Mozil zaśpiewa jedną z piosenek Renaty Przemyk, która świętować będzie jubileusz
Czesław Mozil zaśpiewa jedną z piosenek Renaty Przemyk, która świętować będzie jubileusz fot. Mikołaj Nowacki
W rocznicę zbrodni lubińskiej rozpocznie się festiwal "Muzyka z Oblężonego Miasta"

31 sierpnia 1982 r. milicja i ZOMO stłumiły lubińską demonstrację przeciw stanowi wojennemu. Od kul zginęły trzy osoby, kilkadziesiąt zostało rannych. Wydarzenia te nazwano zbrodnią lubińską, a w dziesiątą jej rocznicę postawiono na Wzgórzu Zamkowym Pomnik Pamięci Ofiar Lubina. Od jutra, do poniedziałku, zagra na wzgórzu kilkudziesięciu artystów, w tym takie gwiazdy jak Renata Przemyk, Maria Peszek czy Czesław Mozil. W ramach festiwalu Muzyka z Oblężonego Miasta zło-żą hołd ofiarom zbrodni lubińskiej. To trzecia edycja imprezy.

- Nazwa festiwalu jest parafrazą tytułu wiersza Zbigniewa Herberta "Raport z oblężonego miasta" i piosenki, którą zaśpiewał Przemysław Gintrowski do słów utworu poety - tłumaczy Marek Zawadka, pomysłodawca, szef Centrum Kultury Muza, które festiwal organizuje.

Impreza na dziedzińcu Ośrodka Kultury Wzgórze Zamkowe przy ul. Mikołaja Pruzi zacznie się piątkowym koncertem lubińskiego zespołu Świnka Halinka. Muzycy świętować będą piętnastolecie istnienia. Grupa, która gra mieszaninę reggae, ska i folk rocka wystąpi w towarzystwie Jacka Krzaklewskiego, gitarzysty zespołu Perfect, Mesajaha, współzałożyciela ragga'owego kolektywu Natural Dread Killaz i grupy Percival Schuttenbach. Dzień później ten folkmetalowy skład da koncert w dziesiątą rocznicę działalności.

Grupa, która gra mieszaninę reggae, ska i folk rocka wystąpi m.in. w towarzystwie Jacka Krzaklewskiego, gitarzysty zespołu Perfect.

Jednak zanim artyści pojawią się na scenie, na wzgórzu będzie można zobaczyć pokazy średniowiecznych rycerskich walk i zwiedzić wczesnośredniowieczne obozy Słowian i wikingów. Natomiast w niedzielę swój wielki powrót na scenę po dwudziestu latach zaliczy lubińska grupa Mikrofony Kaniony, laureaci festiwalu w Jarocinie z 1986 r. Zespół zagra w Lubinie o godz. 18.30, ale wcześniej swoje wersje utworów grupy, która w nowatorski, jak na tamte czasy, sposób połączyła brzmienia samby, bossa novy, jazzu i funku, zaprezentują młode grupy, takie jak Flowers i Fix Up.

Tegoroczny festiwal Muzyka z Oblężonego Miasta upłynie pod znakiem jubileuszy. Po koncercie Mikrofonów Kanionów na scenie pojawi się Renata Przemyk, która świętować będzie dwudziestolecie artystycznej działalności. Wokalistka wykona utwory, pochodzące ze swoich ośmiu długogrających płyt. Potem największe przeboje artystki "Babę zesłał Bóg" czy "Bo jeśli tak ma być" zaśpiewają Maria Peszek, Czesław Mozil, Gaba Kulka i Natalia Grosiak.
- Nie chciałbym zdradzać, który artysta zaśpiewa jaką piosenkę. Niech będzie to niespodzianka - uśmiecha się Zawadka.

Festiwal zakończy poniedziałkowy koncert, podczas którego sześć różnych zespołów wykona utwory swoich idoli, w tym AC/DC i Beatlesów. Grupa Farben Lehre zinterpretuje piosenki m.in. The Clash i Sex Pistols. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska