Dolny Śląsk: Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje i nakłada...

  Dolny Śląsk: Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje i nakłada mandaty

  RED

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W niemal połowie z 7,5 tys. firm skontrolowanych przez Państwową Inspekcję Pracy w I półroczu stwierdzono nieprawidłowości.
  Co druga kontrola wykazała przypadki zatrudniania na czarno. Praktyki takie są powszechne przede wszystkim w handlu i naprawach, przetwórstwie przemysłowym i budownictwie. Jedną z przyczyn są wysokie koszty zatrudnienia pracownika. Przyjęcie do pracy na czarno opłaca się pracodawcy nawet, gdy zostanie ukarany mandatem.

  Inspektorzy PIP ukarali mandatami 301 pracodawców. Średnia grzywna wyniosła 1317 zł. Ponadto skierowali 862 wnioski do sądów grodzkich o ukaranie sprawców wykroczeń, a 75 spraw zgłosili do prokuratury.

  PIP postuluje zmianę kodeksu pracy tak, by pracodawca w przeddzień podjęcia pracy przez pracownika musiał zawrzeć z nim na piśmie umowę o pracę. Dziś może to zrobić w pierwszym dniu jego pracy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama