Renata ma już nowe płuca

  Renata ma już nowe płuca

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Od wtorku lubinianka oddycha samodzielnie dzięki nowym płucom. O chorobie Renaty Jędrak pisaliśmy w ramach naszej kampanii "Podaruj życie", promującej wyrażanie zgody na pobranie po śmierci narządów do przeszczepu.
  Dla Renaty, podobnie jak dla ok. dwóch tysięcy ludzi w Polsce każdego roku, przeszczep był jedyną szansą na przeżycie.

  "Renata po 12 miesiącach od rozpoczęcia akcji »Pomoc dla Renaty« i po trzech miesiącach oczekiwania na liście biorców Eurotransplantu przeszła pomyślnie transplantację płuc w klinice w Innsbrucku" - piszą w internecie przyjaciele 33-letniej kobiety.


  Operację wykonano w nocy z soboty na niedzielę. Trwała 6 godzin. Zabieg przebiegł bez komplikacji. We wtorek Renatę wybudzono ze śpiączki farmakologicznej. Lubinianka zaczęła też samodzielnie oddychać.

  "Przeszczep przeprowadzono w momencie, w którym stan zdrowia Renaty nagle się załamał" - informują przyjaciele lubinianki. W obu płucach pojawiły się pęknięcia. Drugie w takim miejscu, że nie można było wprowadzić drenu. Chora miała trudności z oddychaniem i musiała leżeć, bo każdy ruch był dla niej ogromnym wysiłkiem. Jedynym ratunkiem była jak najszybsza transplantacja. Pierwszy dawca pojawił się 18 sierpnia. Jednak po kilku godzinach okazało się, że pobrane organy nie nadawały się do przeszczepu. Udało się tydzień później.

  Na Renatę czekają w Lubinie 6-letnia córeczka Klaudia, cała rodzina i tysiące ludzi, którzy pomagali zbierać pieniądze na operację w Austrii. Niestety, czas oczekiwania na przeszczep w klinice w Innsbrucku, a po nim pobyt na oddziale intensywnej terapii, rehabilitacja, potem przewiezienie Renaty do Polski, jest bardzo kosztowne. Zebrane fundusze topnieją każdego dnia. Na niezbędną rehabilitację w austriackiej klinice brakuje jeszcze około 30 tysięcy euro.

  Liczy się każdy grosz. Jeśli ktoś zechce wesprzeć Renatę w walce o powrót do zdrowia, może to zrobić, wpłacając datek na kont0 nr: 21 1440 1387 0000 0000 0800 1588.
  Zbiórkę prowadzi Fundacja Europa Media, ul. Nowogrodzka 44/7, 00-695 Warszawa, NIP: 7010 129420, REGON: 141435088-00023. W rubryce "tytułem" należy wpisać: Pomoc dla Renaty.

  "Wierzymy, że trudny okres powrotu do zdrowia przebiegnie bez komplikacji" - piszą bliscy lubinianki na stronie www. pomocdlarenaty.pl. "Dziękujemy wszystkim, dzięki którym to marzenie się spełniło".


  W "Polsce-Gazecie Wrocławskiej" przekonywaliśmy, jak ważna jest zgoda na pobranie organów w razie śmierci.
  W ramach naszej akcji "Podaruj życie" rozdawaliśmy oświadczenia woli. Można je również pobrać z naszej strony (zakładka PLIKI).

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama