Spory o lotnisko na policji

  Spory o lotnisko na policji

  Tomasz Woźniak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Trzech radnych z Legnicy we wtorek ma zeznawać na policji. Wzięli udział w nielegalnym pikniku lotniczym.
  Piknik zorganizowano 25 lipca, dwa dni po huraganie, który spustoszył legnicki park. Organizatorzy, czyli Legnickie Towarzystwo Lotnicze, zaprosili radnych i pilotów. Na lotnisku miało wylądować sześć samolotów, ale z powodu silnych burz doleciał tylko jeden.

  - Organizatorzy nie mieli zgody zarządcy na wejście na lotnisko i zgody na operacje lotnicze - tłumaczy Zbigniew Czechowski, prezes miejskiej spółki Strefa Aktywności Gospodarczej, która zarządza lotniskiem.

  - Chcieliśmy udowodnić, że lotnisko nadaje się do użytku i niewiele trzeba, by służyło szkoleniom, lotnictwu ratowniczemu i sportowemu - tłumaczy cel akcji wrocławianin Jakub Marszałkiewicz, doktorant lotnictwa na Akademii Obrony Narodowej.


  Gdy na płycie lądował samolot, interweniowała policja. Teraz radni Prawa i Sprawiedliwości Jacek Baczyński, Jan Kurowski i Adam Wierzbicki, którzy wzięli udział w pikniku, będą zeznawać w komendzie policji. Czwarty z radnych, Paweł Frost z PO, nie został spisany i nie dostał wezwania.
  - Wzięliśmy udział w pikniku, bo chcemy dyskutować o dalszych losach lotniska - mówi radny Adam Wierzbicki.

  A debata trwa już blisko dziesięć lat. Już trzecią kadencję prezydent Legnicy nie może przeforsować pomysłu utworzenia na lotnisku strefy przemysłowej. Radni oceniają, że SAG za mało się stara, by przyciągnąć tam inwestorów.

  W 2007 r. miasto zleciło nawet studium zagospodarowania lotniska. Z analizy wynikało, że potrzeba 168 mln zł, by zbudować infrastrukturę pasażerskiego lądowiska lokalnego. Na lotnisko cargo (do przewożenia towarów) pas startowy jest za krótki.

  - Łódź zafundowała sobie za 500 milionów terminal dla swojego lotniska, licząc na trzy miliony pasażerów rocznie - mówi zastępca prezydenta Jadwiga Zienkiewicz. - Mają 350 tysięcy klientów i dopłacają 10 mln zł. Nie chcemy popełniać podobnych błędów.

  Zienkiewicz przyznaje, że miasto prowadziło rozmowy z firmami z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ale żadna nie była zainteresowana inwestowaniem w lotnisko, bo jest blisko do Wrocławia.

  - Na małe samoloty czarterowe do 20 pasażerów legnickie lotnisko jest prawie gotowe - ripostuje Jakub Marszałkiewicz. - Jest pas startowy w dobrym stanie, drogi kołowania i hangar.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama