Dwanaście lat walki o prawdę

  Dwanaście lat walki o prawdę

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jan Kuźmiński od 12 lat samotnie walczy o sprawiedliwość. Wygrał już proces cywilny, a przed sądem karnym jest oskarżycielem posiłkowym. Chce złowić wędkarskich działaczy, którzy nielegalnie zbudowali stawy rybne. Skutki tej budowy dały o sobie znać w czasie powodzi.
  Pewnie liczą po cichu, że kiedyś mi się znudzi. Nie ma mowy! Za dużo poświęciłem czasu i nerwów, żeby teraz dać sobie spokój - mówi Jan Kuźmiński z Goszowa. Od 12 lat walczy o to, by ukarać działaczy Polskiego Związku Wędkarskiego z Wałbrzycha i Stronia Śląskiego. Wystarczy, że pada przy nich nazwisko Kuźmiński, a od razu robią się bardzo nerwowi. I nic w tym dziwnego. Po wielu latach walki, mimo niekorzystnych decyzji, nie chce odpuścić.

  Jak Kuźmiński pochodzi z Wołynia. Jego mama zajmowała się domem, ojciec pracował w młynie.
  - Nigdy nie mieli żadnych spraw w sądzie, ze wszystkimi żyliśmy w zgodzie - mówi. - Ale nauczyli mnie tego, by się nie poddawać, choć rozsądek może podpowiadać inaczej...

  Wszystko zaczęło się 1 lipca 1997 roku. Na kilka godzin przed powodzią w Kotlinie Kłodzkiej, w nocy z 6 na 7 lipca został zalany Goszów. Woda przerwała groble stawów należących do PZW, zalała wieś i popłynęła dalej ulicami pobliskiego Stronia Śl.

  Wyrwa w grobli między stawami wybudowanymi powyżej wsi miała dwadzieścia cztery metry długości. Ponadmetrowa fala zalała kilkanaście gospodarstw położonych w dolinie potoku Młynówka. Tylko Kuźmińskiemu udało się po pięcioletnim procesie dostać odszkodowanie za straty. Reszta powodzian zrezygnowała, nie wierząc w to, że można wygrać.

  - To była katastrofa budowlana, która niewiele miała wspólnego z powodzią tysiąclecia. A zbiorniki zrobiono w karygodny sposób. Usypano je z nic nie wartego gruzu, który woda z łatwością rozmyła - Kuźmiński irytuje się na samo wspomnienie tamtej nocy.
  Ponadmetrowa fala zalała kilkanaście gospodarstw położonych w dolinie potoku Młynówka.
  Jednak działacze wędkarscy z Wałbrzycha od samego początku twierdzili, że Goszów zalała powódź. I zaczęli odbudowywać zbiorniki, które już raz zmiotły z powierzchni ziemi niemal całą wieś.
  Kuźmiński nawet nie chciał wyobrażać sobie życia z położonymi nad wsią kaskadowo sześcioma zbiornikami. Zaczął więc nierówną walkę nie tylko o bezpieczeństwo swoje, swojej rodziny, ale i mieszkańców Goszowa. Za punkt honoru postawił sobie walkę o uznanie powodzi w Goszowie za katastrofę budowlaną, a nie kataklizm.

  - Gdybym wtedy wiedział, że o prawdę będę musiał walczyć tyle lat, pewnie w ogóle nie rozpocząłbym tej walki - przyznaje dzisiaj Kuźmiński.
  O goszowskiej katastrofie pisał do wszystkich świętych: starostwa, nadzoru budowlanego, prokuratury, wojewody, a nawet ministra i premiera. Skargami, monitami i pozwami zapełnił 10 segregatorów. Z własnej kieszeni wydał kilkanaście tysięcy złotych na opłaty, ksero, listy polecone i ekspertyzy, które sam zlecał.

  - Na razie odniosłem połowiczne zwycięstwo: wygrałem w sądzie cywilnym - po 5 latach! - proces o odszkodowania. Polski Związek Wędkarski musiał zapłacić mi prawie 80 tysięcy złotych - mówi uparty mieszkaniec Goszowa.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama