Biurokraci górą

  Biurokraci górą

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa ze Zbigniewem Wójtem, pułkownikiem rezerwy Wojska Polskiego.
  Po śmierci polskiego oficera w Afganistanie pojawiły się zarzuty, że nasi żołnierze na misjach nie mają odpowiedniego sprzętu. Burzę wywołały spostrzeżenia gen. Waldemara Skrzypczaka, który skrytykował system zakupów sprzętu w MON. Czy to słuszne zarzuty?

  Zgadzam się z generałem, z którym współpracowałem w wykonywaniu niejednego zadania. Najwyższa pora dokonać zmian w systemie procedur regulujących tryb zakupów sprzętu w ministerstwie, szczególnie na misje o charakterze wojennym.
  Nie mamy zbyt wielkiego doświadczenia w misjach, w takich krajach jak Afganistan czy Irak. Nasz sprzęt nie jest przystosowany do działań w takich rejonach. Powinniśmy więc czerpać z doświadczeń innych armii - francuskiej czy brytyjskiej. Nigdzie na świecie nie dziwi takie "podglądanie" i uczenie się od innych przed wyjazdem na misję. A u nas budzi zdumienie.

  Dlaczego w Polsce wzorowanie się na doświadczeniach innych nie jest standardowym postępowaniem?

  Ponieważ większości wydaje się, że nasi żołnierze jadą do Afganistanu nie na wojnę, a na poligon. A ja pytam: jaki poligon? I tak natykamy się na barierę braku wyobraźni. Jedną z najpoważniejszych przeszkód, z jakimi mają do czynienia wojskowi.

  Żołnierze wyjeżdżający na zagraniczne misje, takie jak w Afganistanie, Czadzie czy Iraku, są źle do nich przygotowani?
  Wojska radzieckie stacjonujące w Polsce bodajże w latach 70. przeszły z zaopatrywania wojennego na pokojowe.
  Są na tyle dobrze przygotowani, na ile pozwoliły im warunki. A czy to znaczy, że dobrze? Myślę, że śmierć kapitana Ambrozińskiego pokazała, że nie najlepiej.

  Czyja to wina? Dowódców?

  Nie podejrzewam o złą wolę dowódców. Myślę raczej, że to biurokraci oderwali się od ziemi i nogami przebierają gdzieś tam w powietrzu. Bo u nich święte są plany i procedury. Nawet jeśli są śmieszne i dziwne.

  Co to znaczy dziwne?


  Wojska radzieckie stacjonujące w Polsce bodajże w latach 70. przeszły z zaopatrywania wojennego na pokojowe. Jaka to jest różnica? Ano taka, że na wojennym mówisz i masz. Na pokojowym najpierw myślisz, potem mówisz, a i tak od urzędnika zależy, czy dostaniesz potrzebną rzecz w możliwie krótkim czasie, czy też w ogóle jej nie dostaniesz. I tu jest pies pogrzebany. Trzeba się przebić przez urzędników. Nie tylko cywilnych, ale też tych w mundurach. Jeszcze w lutym, kiedy odchodziłem do rezerwy, z cudem graniczyło dopisanie czegoś ekstra do planu zakupów. Nawet na wyposażenie pododdziałów jadących na misje poza granicami kraju.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama