Szkodnik ucieka daleko od drzew

  Szkodnik ucieka daleko od drzew

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Szrotówek odpuścił naszym kasztanowcom. Złośliwy owad w tym roku nie dziurawi liści.
  Nie wiadomo, czy złośliwe owady zdziesiątkowała jakaś choroba, czy wykończyło je jesienne palenie liści. Szrotówek kasztanowcowiaczek nie zagraża nam w tym roku.
  - W naszym mieście problemu z tym szkodnikiem na razie nie ma. Jego populacja w porównaniu do zeszłych lat bardzo się zmniejszyła - mówi Anna Mularczyk z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. - Czasem w przyrodzie tak bywa, że jeśli przedstawicieli jakiegoś gatunku jest zbyt dużo, to natura sama radzi sobie z problemem.

  Szrotówek przywędrował na Dolny Śląsk przed 8 laty. W Legnicy zaatakował kasztany w parku Miejskim, a także Lasku Złotoryjskim i na cmentarzu.
  - Grabiliśmy liście i je paliliśmy, aby wytępić larwy - wspomina Ludmiła Kubicka-Sopel, dyrektor wydziału infrastruktury magistratu. W Jaworze szrotówek także jest w odwrocie. Miasto od trzech lat kupuje opaski lepowe i puszki z feromonami, których zapach zwabia larwy szkodnika, żerujące na liściach drzew. Dla lepszego efektu opadłe liście są grabione i spalane.
  - Nasza walka z tym szkodnikiem przynosi świetne efekty - cieszy się Krystyna Pańczyk, specjalista od drzew w jaworskim magistracie. - Rok temu w październiku na kasztanach były zielone liście.


  Kasztanowce w jeleniogórskich parkach i na skwerach zostały zaszczepione przed dwoma laty. Preparat działa przez kilka lat, więc drzewa są na razie zabezpieczone przed żarłocznymi larwami.
  Gorzej w walce ze szkodnikiem radzi sobie Wałbrzych.
  - Szrotówek nadal atakuje - przyznaje Ewa Frąckowiak, rzeczniczka tamtejszego magistratu. - Walczyliśmy z nim, grabiąc liście, owijaliśmy drzewa taśmami zapachowymi. W tym roku jednak zabrakło nam na ten cel pieniędzy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama