Były strażnik został uniewinniony po latach

  Były strażnik został uniewinniony po latach

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Były wysoki funkcjonariusz wrocławskiej straży miejskiej został oczyszczony z zarzutów korupcji. Wyrok zapadł kilka dni temu we wrocławskim sądzie.
  Sprawa trwała 8 lat.
  - Przez 8 miesięcy mój klient siedział w areszcie. Całe 8 lat był bezrobotny, utrzymywał się z prac dorywczych - mówi obrońca uniewinnionego byłego strażnika, mecenas Aleksander Kowalski.
  Jarosław B. był w latach 90. szefem oddziału wrocławskiej straży miejskiej na Starym Mieście.
  W 2001 roku stał się jednym z bohaterów głośnej wówczas korupcyjnej afery związanej z targowiskiem na Dworcu Świebodzkim.

  Został zatrzymany, a później aresztowany pod zarzutem przyjmowania łapówek od szefów dwóch skonfliktowanych ze sobą firm prowadzących targowisko na Dworcu.
  Miał brać łapówki m.in. za przymykanie oka na działalność jednej z tych firm, a nękanie kontrolami podległych sobie funkcjonariuszy drugiej.

  Korzyści miał przyjmować w gotówce. Były też rzekomo worki cementu, położenie kafelków w jego prywatnym mieszkaniu na koszt biznesmena z targowiska. Darmowe posiłki, jakie strażnicy mieli jeść w jednym z barów na targowisku, też zostały potraktowane jak łapówka dla Jarosława B.
  Pierwszy wyrok zapadł w 2004 roku, a mężczyzna został skazany na 20 miesięcy więzienia. Ale Sąd Okręgowy we Wrocławiu nakazał powtórzenie procesu. Zakończył się on kilka dni temu uniewinnieniem.

  Wyrok jest nieprawomocny. Sędzia pisze uzasadnienie, a prokuratura już zapowiedziała apelację.
  Pytany, co teraz zamierza robić, Jarosław B. odpowiada:
  - A co można zamierzać? Przez te wszystkie lata udowadniałem to, co dla mnie i moich najbliższych było oczywiste, czyli że jestem niewinny.

  Co ciekawe, kilka miesięcy temu Jerzy G. - jeden z biznesmenów, którzy mieli korumpować m.in. strażnika - również usłyszał wyrok. Został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu i grzywnę.
  Wyrok w sprawie Jerzego G. też jest nieprawomocny. W najbliższym czasie ma się nim zająć wrocławski Sąd Okręgowy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama