Próbujmy coś zmienić, może się uda

  Próbujmy coś zmienić, może się uda

  Paweł Czuma

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dziś kolejny głos o pomyśle władz Wrocławia, mającym zmienić zasady mieszkania w lokalach komunalnych
  W poniedziałek na łamach "Polski-Gazety Wrocławskiej" ukazał się tekst autorstwa Bartłomieja Knapika "Komunalne już nie na zawsze", opisujący pomysł władz Wrocławia, by dotowane z budżetu mieszkania komunalne wynajmowane były mieszkańcom tylko do czasu osiągnięcia przez nich poziomu zamożności pozwalającego na kupno własnego M.

  We wtorek, w rozmowie z red. Hanną Wieczorek, sprawę komentowała pani Alicja Lewandowska, była wrocławska radna SLD.
  O ile do tekstu red. Knapika nie mam najmniejszych zastrzeżeń, o tyle pani Lewandowska zaprezentowała kompletną niewiedzę dotyczącą tego, co miasto robi w zakresie mieszkań komunalnych i niezrozumienie samego projektu zmian.

  Oczywiście każdy ma prawo do swoich opinii i prawo to szanuję, chcę jednak wyjaśnić kilka wątpliwości i sprostować nieprawdziwe informacje.
  Krótko przedstawię stan faktyczny. We Wrocławiu jest ponad 50 tysięcy mieszkań komunalnych, co oznacza, że mieszka w nich około jedna czwarta wrocławian, a i tak kolejka oczekujących liczy ponad trzy tysiące osób. Zapewnienie im lokali to syzyfowa praca. Ta kolejka nigdy się nie skurczy, mimo że od 2006 roku miasto wybudowało prawie 900 mieszkań komunalnych, a w przyszłym zakontraktowane jest wybudowanie 120 lokali we współpracy z TBS-em (pani Lewandowska twierdzi, że nie buduje się nic).
  Kolejka nigdy się nie skurczy, mimo że od 2006 roku miasto wybudowało prawie 900 mieszkań komunalnych.
  Dzieje się tak właśnie dlatego, że w świetle obowiązującego prawa mieszkania te otrzymuje się praktycznie dożywotnio. To przecież mija się ze zdrowym rozsądkiem. Ilu mieszkań miasto nie wybuduje, to i tak będzie ich za mało. Sensem taniego, dotowanego przez wszystkich wrocławian budownictwa komunalnego jest jego dostępność dla potrzebujących. Przypomnijmy, że stawka bazowa czynszu za metr kwadratowy to teraz 5,33 zł, a rzeczywisty koszt to 8,88 zł.

  Różnicę pokrywają podatnicy. Z tego typu mieszkań powinni korzystać ci, którzy nie są w stanie zapewnić sobie własnego M. Na tym polega solidarność społeczna, że bogatsi dopłacają do uboższych, ale w obecnym systemie dochodzi do patologii, w której dotowane są czynsze osób, których sytuacja materialna, od czasu uzyskania najmu lokalu, radykalnie się poprawiła. Mogliby oni swobodnie kupić mieszkanie, ale obecna sytuacja jest dla nich wygodniejsza, a biedni i potrzebujący czekają bez końca.

  Pomysł na zmiany w prawie polega na tym, by wprowadzić limit zarobków na członków rodziny (wysoki i różny, uzależniony od ceny mieszkań w danej gminie), weryfikowany na podstawie PIT-ów, powyżej którego najemca otrzymywałby dwu-, może trzyletnie wypowiedzenie, w trakcie którego mógłby albo kupić mieszkanie na wolnym rynku, albo wykupić swoje mieszkanie komunalne.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mieszkania

   ursus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   A możę by też sprawdzić czy ci co mniej zarabiają chcą pracować. Tych co ciężko pracują chcecie karać, a większość nierobów 9 z mojego środowika) byczy się i mówi, że za 1500 zl nie będą pracować...rozwiń całość

   A możę by też sprawdzić czy ci co mniej zarabiają chcą pracować. Tych co ciężko pracują chcecie karać, a większość nierobów 9 z mojego środowika) byczy się i mówi, że za 1500 zl nie będą pracować (tak matki z dziećmi jak i panowie). A sprawdzić również ich możliwości zarobkowe a nie tylko dochód.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama