Zostanie pamięć, bez symboli

  Zostanie pamięć, bez symboli

  Romuald Piela

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Burmistrz Ząbkowic Śląskich zdjął sierp, młot i gwiazdę.
  Mały cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej z II wojny światowej znajduje się w centrum Ząbkowic Śląskich, przy ul. Legnickiej, kilkaset metrów od urzędu miejskiego.

  Samorządowcy chcieli, by mogiły przenieść do Wrocławia.
  - I nadal uważam, że lepszym miejscem byłaby tamtejsza rosyjska nekropolia - mówi burmistrz Krzysztof Kotowicz. - Na takie rozwiązanie nie zgodziła się jednak administracja rządowa. Dlatego postanowiliśmy uporządkować cmentarz. Niezależnie bowiem od historycznej prawdy o okolicznościach śmierci Rosjan, miejsce ich spoczynku zasługuje na respekt.

  Cmentarz zostanie wyremontowany do końca listopada. Z pomnika stojącego przy wejściu do nekropolii znikną jednak symbole Związku Radzieckiego. Kotowicz sam je zdemontował. Gwiazda, sierp i młot trafiły już do izby pamiątek regionalnych.
  - Są niepotrzebne, bo ZSRR już dawno nie ma - mówi Kotowicz. - Zamiast sierpa i młota na pomniku umieścimy tablice informujące o poległych żołnierzach w językach polskim i rosyjskim. Po zakończeniu wszystkich prac chcę zaprosić na cmentarz prawosławnego duchownego, by poświęcił odrestaurowaną nekropolię.

  Remont kosztować będzie prawie 40 tys. zł. Gmina ze swojej kasy da tylko 7 tys. zł. Resztę dołożą wojewoda dolnośląski oraz Rada Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa. Mieszkańcy Ząbkowic Śląskich, szczególnie ci starsi, są zgodni co do tego, że cmentarz żołnierzy radzieckich należy odremontować.
  - Dobrze, że w końcu wzięliśmy się za to - mówi Marian Patela. - Pamięć o zmarłych ludziach trzeba po prostu uszanować.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeżeli nie zdejmować

   KN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   Jeżeli nie zdejmować, to może by było warto odrestaurować kamienne swastyki na wrocławskich kamienicach?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   symbol nie istniejącego państwa

   hghjfghd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   Sierp i młot są symbolem państwa totalitarnego. Czyms innym jest pamięć po zwykłych żołnierzach, którzy walczyli z hitlerowskimi Niemcami, a jeszcze inną sprawą umieszczanie w miejscach publicznych...rozwiń całość

   Sierp i młot są symbolem państwa totalitarnego. Czyms innym jest pamięć po zwykłych żołnierzach, którzy walczyli z hitlerowskimi Niemcami, a jeszcze inną sprawą umieszczanie w miejscach publicznych symboli państwa odpowiedzialngo za reżim totalitarny. Ponadto symbolem Armii Radzieckiej jest czerwona gwiazda. Remont cmentarza będzie ,,małym" ukłonem dla tych co zginęli na wojne, i lepiej nie mieszać do tego ,,wielkiej" polityki. Muzeum regionalne doskonałym miejscem dla tego typu pamiatek po byłych czasach.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie zmieniać historii

   wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Ja bym nie zdejmował. Oni byli jednak podwładnymi i żołnieezami ZSRR. Na cmentarzu taki symbol nie powinien nikomu przeszkadzać. To jest historia. Historii nie powinno się modyfikować pod aktualne...rozwiń całość

   Ja bym nie zdejmował. Oni byli jednak podwładnymi i żołnieezami ZSRR. Na cmentarzu taki symbol nie powinien nikomu przeszkadzać. To jest historia. Historii nie powinno się modyfikować pod aktualne potrzeby i gusty polityków. Pzrenoszenie cmentarzy to też dziwny pomysł. Oni tam zginęli i tam zostali pochowani więc tam powinni pozostać a to że zdobyli te ziemie dla swojego państwa tylko na 50 lat to dobrze dla nas.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama