Uzdrowiskowe parki jak z obrazka

  Uzdrowiskowe parki jak z obrazka

  Alina Gierak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Blisko 50 mln zł dołoży Unia do zieleni w dolnośląskich zdrojach.
  Kuracja to nie tylko zabiegi, ale także odpoczynek pośród zieleni i pięknych miejsc. Zrozumiały to gminy uzdrowiskowe i zabrały się za odnawianie parków.

  Pomoże im w tym Unia Europejska, która dofinansuje rewitalizację ośmiu kompleksów zieleni. Kosztować to będzie ponad 70 mln zł. Wypięknieją parki w: Cieplicach, Świeradowie-Zdroju, Długopolu-Zdroju, Lądku-Zdroju, Dusznikach-Zdroju, Kudowie-Zdroju, Polanicy-Zdroju oraz w Jedlinie-Zdroju. Wszystkie w XIX i XX wieku były ozdobą kurortów. Mają szansę stać się nimi na nowo.

  - W Cieplicach m.in. odtworzymy układ alejek, posadzimy nowe krzewy, postawimy 136 latarni parkowych - wylicza Ewa Tomera z jeleniogórskiego magistratu.
  W Polanicy-Zdroju planują odnowić ponad 8 ha alejek i terenów zielonych.
  - Chcemy, żeby polanicki park był równie piękny, jak ten w Kudowie - mówi Jerzy Szymańczyk, prezes Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich.

  W parku w Długopolu-Zdroju chcą posadzić nowe rośliny, zaś w Jedlinie-Zdroju ułatwić niepełnosprawnym poruszanie się po alejkach. W Dusznikach-Zdroju kuracjusze będą wędrować szlakiem Chopina, a w Szczawnie-Zdroju traktem Hochbergów. Prace mają zakończyć się w 2011 roku.
  - Ważniejszy niż park jest remont domów - studzi entuzjazm władz Joanna Wnuk z Cieplic. - Może też się tego doczekamy - dodaje.  Park zdrojowy w Cieplicach będzie ogrodzony, a najładniejsze drzewa podświetlone

  Wojciech Januszczyk, architekt krajobrazu, prezes Stowarzyszenia "Zieleń Polska": Tereny zielone w uzdrowiskach służyły do wypoczynku biernego i czynnego. Dobrze, że przywraca się im przedwojenny wygląd, bo ukształtowania zieleni w tym okresie stały na bardzo wysokim poziomie. Pochwalić należy gminy, że dostrzegły, jak ważna jest estetyka i że postarały się o dotacje z UE na renowację zieleni. Tym bardziej, że przez lata była ona zaniedbywana.

  Współpraca: PIEL

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama