Dolny Śląsk: Tu biznes będzie kwitł

  Dolny Śląsk: Tu biznes będzie kwitł

  Monika Szymańska, Ryszard Żabiński

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na Dolnym Śląsku firmy mają najlepsze warunki do rozwoju w specjalnych strefach ekonomicznych, parkach technologicznych i klastrach
  W naszym regionie znajdują się miejsca, gdzie biznes ma szczególnie dobre warunki do rozwoju. Jednym z nich są Bielany Wrocławskie, gdzie wyrosły wielkie centra handlowe i powstało wiele innych firm. Jest to chyba najlepiej znana przyjezdnym wizytówka stolicy Dolnego Śląska. Rozpoznawalna w kraju jest także gmina Kobierzyce, gdzie ulokowały się przede wszystkim azjatyckie koncerny elektroniczne - LG i Toshiba. Znani też jesteśmy z sukcesów Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a zwłaszcza z tego, że w regionie zainwestowała japońska Toyota.
  Jednak spowolnienie gospodarcze i kłopoty dolnośląskich firm, zwłaszcza produkujących na eksport, każą inaczej spojrzeć na problem.

  Specjalne strefy ekonomiczne, nie tylko zresztą na Dolnym Śląsku, ale także w Polsce, tracą impet. Już nie garną się tam znani na świecie inwestorzy, gotowi zatrudnić tysiące osób. Pierwszym, niepokojącym sygnałem było niespodziewane odejście z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej chińskiego koncernu Lenovo. Inwestor tłumaczył swoją decyzję nową sytuacją w światowej gospodarce i mniejszym zapotrzebowaniem na komputery, które miały być montowane pod Legnicą. Można oczekiwać, że do stref trafi o 40-50 proc. mniej inwestorów niż w poprzednich latach. Pozytywnym objawem natomiast jest to, że pojawia się tam coraz więcej rodzimych firm. Rzecz jasna, tworzą znacznie mniej miejsc pracy niż wielkie, zagraniczne koncerny.
  Specjalne strefy ekonomiczne, nie tylko zresztą na Dolnym Śląsku, ale także w Polsce, tracą impet.
  Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy podzielają opinię, że strefy to dobre miejsce dla biznesu. Wielu z nich uważa, że ich szybki rozwój nie jest korzystny. Chodzi o to, że nierówno traktuje się przedsiębiorców. Inwestor w strefie może liczyć na ulgi podatkowe, wsparcie lokalnych samorządów.
  Przedstawiciele stref odpowiadają, że Polska, wstępując do Unii, przyjęła zasady udzielania pomocy publicznej. A przecież można skonstruować ją w różny sposób, np. w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości, preferencyjnych kredytów, grantów czy środków UE, z czego mogą skorzystać również przedsiębiorstwa spoza strefy.

  Inne, przyjazne dla biznesu miejsca, to parki technologiczne. Na ich rozwoju zależy zwłaszcza samorządowcom, którzy zakładając je, chcą przyciągnąć inwestorów. Starają się im pomóc w załatwianiu formalności, zapewniają przygotowany teren itd. Wydaje się to oczywiste, jednak dobrze funkcjonujących parków, mogących pochwalić się sporymi sukcesami, nie ma na Dolnym Śląsku aż tak wiele.

  Z pewnością należy wymienić Park Źródła Błonie, zlokalizowany przy drodze krajowej 94, prowadzącej z Wrocławia do Środy Śląskiej. Zainwestowała tu już m.in. spółka Harper, produkująca i specjalizująca się w obróbce szkła i luster do mebli, IGM of Poland sprzedająca materiały kamieniarskie, ODRA-TRANS SPEDYCJA - transport ciężarowy i spedycja celna, komputerowy TECHCOM, ROPA POLSKA sp. z o.o. (maszyny rolnicze), PROMA POLSKA S.A. (produkcja maszyn i narzędzi) oraz MOTO-PRESS (naprawa i produkcja podzespołów do pojazdów mechanicznych). W pobliskich Krępicach natomiast zainwestowały: wrocławski Bisek, który wybudował wytwórnię mas bitumicznych, Verpa Folie czy Tektura Wrocław. A hale stawiają już kolejni przedsiębiorcy.
  Wójt Miękini stara się stworzyć firmom jak najbardziej dogodne warunki.
  1 3 4 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama