Strefy ostro wyhamowały

  Strefy ostro wyhamowały

  Aleksandra Szumska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W specjalnych strefach ekonomicznych w Legnicy i Kamiennej Górze od początku roku wydano trzy zezwolenia dla nowych inwestorów. Pracę znajdzie około 200 osób.
  Nowe zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej wydano w specjalnych strefach ekonomicznych w Legnicy i Kamiennej Górze. Już niebawem zainwestują tam kolejne firmy. Mimo zainteresowania inwestorów, również w specjalnych strefach ekonomicznych kryzys gospodarczy zaczął być zauważalny.

  - W związku z niestabilną sytuacją gospodarczą znacznie spadło zainteresowanie rozpoczęciem działalności na naszym terenie - mówi Elżbieta Grabowska, specjalista ds.
  obsługi biura w Kamiennogórskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości. - W związku z tym od początku bieżącego roku wydaliśmy tylko jedno zezwolenie na działalność - tłumaczy Grabowska.
  W kamiennogórskiej strefie postanowiła zainwestować firma z kapitałem japońskim TABAI Sp. z o.o. Planuje ona budowę zakładu produkującego elementy wyposażenia wnętrz samochodów: ramy, pokrycia siedzeń. Na to przedsięwzięcie trzeba będzie wydać około 75 milionów złotych.
  Mimo zainteresowania inwestorów, również w specjalnych strefach ekonomicznych kryzys gospodarczy zaczął być zauważalny.
  W przyszłości w fabryce pracę znajdzie 149 osób. Uroczystość symbolicznego wbicia łopaty pod budowę zakładów TABAI Sp. z o.o. przewidziano już na 11 września.
  Do końca bieżącego roku władze KSSEMP zamierzają wydać jeszcze cztery pozwolenia. Ponadto chcą utrzymać zatrudnienie na poziomie porównywalnym ze stanem z końca ubiegłego roku, tj. 4525 osób.

  - W związku z długookresowymi prognozami gospodarczymi, przewidujemy poprawę koniunktury na przełomie 2010 i 2011 roku. W tym roku jeszcze nie planujemy wzrostu zatrudnienia - tłumaczy Elżbieta Grabowska.
  Nakłady inwestycyjne w całej strefie do końca 2009 roku wzrosnąć mają o 5 proc., czyli o 50 mln zł, do poziomu 1,4 mld zł.

  W sumie obszar strefy to 369 hektarów. Do tej pory wydano 79 pozwoleń na działalność gospodarczą. Jak dotąd, wartość zrealizowanych inwestycji wyniosła około 1,382 mld zł. Działające tu firmy zatrudniają 3870 osób.
  W Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej od początku bieżącego roku wydano dwa zezwolenia na prowadzenie działalności. Nakłady inwestycyjne na budowę nowych zakładów wyniosą 26,4 mln zł.

  Pierwsza z firm, VOSS Automotive Polska Sp. z o.o., z branży motoryzacyjnej, produkować będzie części hamulcowe. Obecnie wprowadziła nowoczesną technologię, dzięki której produkty trafią na rynek amerykański.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama