GOPR ma łączność, więc turysta będzie bezpieczny

  GOPR ma łączność, więc turysta będzie bezpieczny

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Andrzej Brzeziński z nowym, cyfrowym nabytkiem GOPR
  1/3
  przejdź do galerii

  Andrzej Brzeziński z nowym, cyfrowym nabytkiem GOPR ©Fot. Marcin Oliva Soto

  Ratownicy z karkonoskiej i wałbrzysko-kłodzkiej grupy GOPR jako pierwsi w Polsce dostaną nowy, cyfrowy system łączności. Montaż urządzeń rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych dni. W dalszej kolejności cyfrowe radiotelefony trafią do pozostałych pięciu grup regionalnych GOPR w całej Polsce.

  To dla ratowników oznacza prawdziwą rewolucję w komunikacji. Dotąd GOPR - podobnie jak pogotowie ratunkowe, straż pożarna i policja - używało sprzętu analogowego, ale systemy tych służb nie były kompatybilne. Ratownicy nie mogli więc bezpośrednio z nimi rozmawiać. - Pracowaliśmy w paśmie 80 MHz, podczas gdy inne służby pracują w zakresie 145-170 MHz - tłumaczy Jacek Dębicki, naczelnik pogotowia górskiego.

  Po przejściu na system łączności cyfrowej ratownicy dostaną nowe pasmo w zakresie 168-172 MHz. Cyfrowe radia bez problemu połączą się też z odbiornikami pracującymi w starym systemie.
  - Dzięki temu z kierowcą jadącej do poszkodowanego karetki będzie się więc mógł połączyć ratownik wprost z miejsca akcji - wyjaśnia Maciej Abramowicz, naczelnik grupy karkonoskiej GOPR.
  Dotąd GOPR - podobnie jak pogotowie ratunkowe, straż pożarna i policja - używało sprzętu analogowego.
  Dotychczas musiał z nim rozmawiać za pośrednictwem ratownika dyżurującego w stacji centralnej, bo jedynie tam stało radio pracujące na częstotliwościach innych służb.
  Gdy na miejscu akcji potrzebny był śmigłowiec, radiowa rozmowa z pilotami wymagała aż dwóch pośredników.

  - Ratownik z miejsca akcji najpierw łączył się z ratownikiem dyżurnym, ten przez inne radio musiał się połączyć z dyspozytorem pogotowia. Dopiero on przekazywał informację pilotowi. To ogromnie utrudniało działania ze śmigłowcem, z którego pomocy korzystaliśmy w tym roku 6 razy - mówi Mariusz Rzepecki, zastępca naczelnika grupy wałbrzysko-kłodzkiej.
  Karkonoskie GOPR w tym roku używało śmigłowca aż 12 razy i ratownicy też zwracali uwagę na problemy z nawiązaniem łączności.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama