18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świeradów-Zdrój: Cietrzewie kontra gondola

Mariusz Junik
Kolej gondolowa może mieć zły wpływ izerskie cietrzewie
Kolej gondolowa może mieć zły wpływ izerskie cietrzewie fot. 123rf
- Żądamy zabezpieczenia środowiska izerskich cietrzewi przed ich dalszym wyniszczaniem - alarmuje Krzysztof Okrasiński z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Chodzi o cietrzewie żyjące w Górach Izerskich wokół wybudowanej przed rokiem kolei gondolowej w Świeradowie-Zdroju. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu zaczęła zbierać dowody w sprawie możliwego zagrożenia dla cietrzewi, ściśle chronionego gatunku.
- Dowody mają potwierdzić bądź wykluczyć zagrożenie tej inwestycji dla środowiska - informuje Katarzyna Łapińska, naczelnik wydziału ochrony przyrody w RDOŚ.

Jak wyjaśnia Bożena Gramsz, ornitolog z Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze, chodzi o tokowiska cietrzewi położone w pobliżu gondoli.

- Przeprowadziłam w ubiegłym roku badania i okazało się, że w Górach Izerskich żyje co najmniej 25 cietrzewi, a ich cztery letnie gniazda są położone w pobliżu kolei - mówi.
Z obserwacji przyrodników wynika, że jedno z tokowisk, położone na szczycie Stogu Izerskiego, zniknęło. Mogło się tak stać z powodu zwiększonego ruchu turystycznego w tamtym rejonie. Ornitolog w raporcie po badaniach zaleciła m.in. zamknięcie kilku szlaków na czas godów cietrzewi, czyli w kwietniu i w maju, oraz montaż tablic informujących o ich siedliskach.
- Będziemy realizować wszystkie zalecenia, które mają służyć ochronie przyrody - zapewnia Ryszard Brzozowski, dyrektor Kolei Gondolowej. Jak mówi, jutro jedzie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, aby zapoznać się z zebranym już materiałem w tej sprawie.

Zdaniem nadleśniczego Wiesława Krzewiny, faktyczny wpływ kolei na środowisko, czy też na cietrzewie, będzie można ocenić dopiero za kilka lat.

Zdaniem nadleśniczego Wiesława Krzewiny, faktyczny wpływ kolei na środowisko, czy też na cietrzewie, będzie można ocenić dopiero za kilka lat. Teren pod budowę gondoli został w 2000 roku wyłączony ze strefy ochronnej. Tymczasem Sobiesław Zasada, właściciel nartostrady, planuje jej rozbudowę. Chciałby wybudować drugą nitkę zjazdową, bo na obecnie istniejącej jest już ciasno.
- Z punktu widzenia przyrodniczego, taka rozbudowa prędzej czy później wyniszczyłaby populację izerskich cietrzewi - uważa Bożena Gramsz.

Podobny problem pojawił się przy budowie wyciągu narciarskiego na górę Czoło w pobliżu Kowar. Tam również znajdują się gniazda cietrzewi. Z tego powodu przyrodnicy zalecili inwestorowi obniżenie wyciągu o sto metrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Świeradów-Zdrój: Cietrzewie kontra gondola - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska