Poezja także przy ognisku

  Poezja także przy ognisku

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z Mirosławem Majcherkiem, koordynatorem II Festiwalu Romskiego.
  Po co organizuje się takie imprezy, jak festiwal romski?

  Z różnych powodów. Po pierwsze, żeby ludzie mogli poznać jakąś mniejszość. W tym przypadku romską. Po drugie, jest to doskonały sposób, by wrocławscy Romowie nie tylko mogli przełamać stereotypy, ale też mieli szansę na pokazanie się i wypromowanie. Pokazanie, że w ich towarzystwie można się świetnie bawić, posłuchać bardzo dobrej muzyki i romskiej poezji.

  Trzeba mocno zachęcać wrocławian, żeby przyszli na taką imprezę?


  Nie. W tym roku odbyła się już druga edycja romskiego festiwalu. Jestem przekonany, że wszyscy, którzy bawili się z nami rok temu, przyszli także w ostatnią sobotę i zachęcili znajomych do udziału w festiwalu. Mimo słabej reklamy, przyszło więcej widzów niż w ubiegłym roku. A widownia gorąco dopingowała kandydatów do tytułu Miss i Mistera Romów.

  Były zespoły romskie, ognisko, wróżby, brakowało tylko "wozów kolorowych".


  Brakowało. Romowie od kilkudziesięciu lat nie mogą już jeździć swoimi taborami. Zostali przeniesieni do różnych bloków i kamienic. Niestety, powoduje to, że powoli zanika romski folklor. Nie ma już wspólnych zabaw - śpiewów i tańca przy ognisku. Wrocławski festiwal jest okazją do pielęgnowania tradycji. Zaprezentowania, zamiast radiowych czy telewizyjnych szlagierów - pieśni, które śpiewali polscy, węgierscy czy bałkańscy Romowie. We Wrocławiu mieszka jeszcze kilku członków bardzo znanego swego czasu zespołu Roma. I oni uczą młodzież. Zresztą, bywało, że na próby przed festiwalem przychodziły małe dzieci. To niesamowite, jak szybko łapały rytm... Zaczynały tańczyć z dorosłymi. Mają muzykę we krwi.

  Nie jest to trochę taka cepelia - cukierkowy folklor dla znudzonych mieszczuchów?

  Powoli zanika romski folklor. Nie ma już wspólnych zabaw - śpiewów i tańca przy ognisku.
  Skądże. Romowie są bardzo muzykalni, świetnie grają i śpiewają, chociaż większość nie kończyła szkół muzycznych. Organizatorzy - Stowarzyszenie Romani Bacht, na czele z wiceprezesem Tadeuszem Paczkowskim - zaprosili różne zespoły z całej Polski, np. z Wałbrzycha, Włocławka, Bygdoszczy. Zespoły na bardzo dobrym poziomie, grające różnorodną muzykę. Na przykład Gypsy Jazz z wrocławskiego Brochowa, który świetnie czuje i gra wolny jazz.

  A Panu co się najbardziej podobało?


  Jestem bardzo zadowolony, że oprócz muzyki widzowie poznali wiersze Papuszy - największej romskiej poetki. Myślę, że dla samych Romów będzie miało to podwójne znaczenie, ponieważ pokazuje, że młodzi potrafią czytać i pisać po polsku. A wykształcenie ma dla nich coraz większe znaczenie, coraz więcej nie kończy nauki na podstawówce czy gimnazjum, ale idzie dalej - na studia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama