Witają nas Wambierzyce

  Witają nas Wambierzyce

  Romuald Piela

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Do Wambierzyc zaprosił nas sołtys Marian Gancarski. - Dolnośląska Jerozolima to nie tylko bazylika i kalwaria - przekonywał. Wybierzmy się tam 15 sierpnia, kiedy Matka Boska Wambierzycka zostanie patronką Kotliny Kłodzkiej.
  Zwiedzanie Wambierzyc, niedużej, ale bardzo urokliwej wioski położonej u podnóża Gór Stołowych, zaczynamy od gospodarstwa agroturystycznego nale-żącego do Mariana Gancarskiego. Nasz przewodnik prowadzi je od 17 lat, zapewniając turystom nie tylko noclegi i wyżywienie, ale także niecodzienny kontakt ze zwierzętami.

  - W moim minizoo jest już ponad 200 zwierzaków - zachwala pan Marian. - Mam nie tylko zwierzęta gospodarskie takie jak kozy, krowy, kury czy kaczki, ale także dziki, jelenie i daniele, a nawet trzy strusie afrykańskie i jedną lamę.

  Oprócz minizoo w gospodarstwie można obejrzeć olbrzymią kolekcję maszyn i urządzeń rolniczych i gospodarskich.
  Jest nie tylko stary ciągnik Ursus z 1954 roku. Można też obejrzeć stuletnie wozy drabiniaste, snopowiązałki i kolekcję ponad stu żelazek. Kilkanaście tysięcy eksponatów zajmuje nie tylko podwórze, ale także kilka dużych pomieszczeń gospodarskich. Żeby dokładnie wszystkie obejrzeć, trzeba zarezerwować przynajmniej godzinę czasu.

  Po prawie dwugodzinnym zwiedzaniu skansenu i minizoo jedziemy do centrum Wambierzyc.
  Nad małym rynkiem góruje monumentalna bryła bazyliki. Do świątyni wchodzimy po 57 kamiennych schodach.

  W środku panuje przyjemny chłód i cisza. Kiedy oczy przyzwyczają się już do panującego tu półmroku, zauważamy w głębi świątyni, na ołtarzu, niedużą figurkę Matki Boskiej Wambierzyckiej. Bazylikę budowano w latach 1715-1720. Cztery lata później skończono budowę słynnych wambierzyckich schodów prowadzących do kościoła, a w 1725 rzeźbiarz Karol Sebastian Flaker wykonał ołtarz główny i ambonę.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zwiedzanie

   stana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 59

   Zwiedzanie Wambierzyc każdy zaczyna od Bazyliki,szopki i kalwarii.Dopiero póżniej jak ma czas jedzie do skansenu.Inaczej jest ,,nie po drodze".

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama