Ważne
  Ruszą remonty kamienic w Jeleniej Górze

  Ruszą remonty kamienic w Jeleniej Górze

  Katarzyna Wilk

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Jelenia Góra będzie piękniejsza dzięki euro z Unii. Wreszcie znikną odrapane i brudne klatki schodowe.
  Kamienic do remontu jest w Jeleniej Górze mnóstwo. Większość budynków w mieście pamięta czasy sprzed wojny. Dopiero teraz, dzięki dotacjom z Unii Europejskiej, jest szansa, że zostaną odnowione.
  - Już zaczynałem wątpić, że tego dożyję - śmieje się pan Cezary z domu przy ul. Kilińskiego w Jeleniej Górze. Kamienica, w której mieszka, jest wśród trzydziestu wytypowanych do modernizacji w pierwszej kolejności.

  Jelenia Góra wystąpiła o blisko 3,5 mln zł dofinansowania remontów z UE. Prace w wytypowanych budynkach mają kosztować ok. 5,6 mln zł.
  - Jelenia Góra zgłosiła dziesięć projektów z mieszkalnictwa - wylicza Sławomir Sobieszek, zastępca dyrektora wydziału zarządzania RPO w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim.

  Wnioski zostaną ocenione m.in. przez ekspertów. Ale jak zaznacza Sławomir Sobieszek, jeśli projekt został dobrze przygotowany, nie powinno być obaw, że zostanie odrzucony. Pierwsze roboty mają ruszyć jeszcze w tym roku. Domy mają zostać odnowione do końca 2011 roku.

  To dobra wiadomość m.in. dla Mariusza Bereźnickiego, który wraz z rodziną mieszka na osiedlu Robotniczym w budynku, który ma być remontowany.
  - Jestem zadowolony, że tak się stanie. Mieszkamy tu niecałe trzy lata i, szczerze mówiąc, nie spodziewałem się zmian - przyznaje Bereźnicki. Jego rodzina nie może się doczekać odnowienia odrapanej i brudnej klatki schodowej.

  Ogółem do remontu w Jeleniej Górze jest 345 budynków. Natomiast do rozbiórki i wykwaterowania przeznaczono 47. W sumie, na ponad 1600 budynków, jedynie 200 jest bez zarzutu, a stan 1034 oceniono jako średni.

  Komunalnymi obiektami administrują Zakłady Gospodarki Lokalowej - Północ i Południe. Na ten rok w budżecie miasta zarezerwowano blisko 3 mln zł na remonty.
  - Pieniędzy jest za mało, dlatego wystąpiłam z wnioskiem o dodatkowe środki - mówi Krystyna Jankowiak-Witek, dyrektor Zakładu Gospodarki Lokalowej Południe.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo