Szpitale będą leczyć na kredyt?

  Szpitale będą leczyć na kredyt?

  Eliza Głowicka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na leczenie szpitalne brakuje 70 milionów zł. Chorzy o wiele dłużej poczekają na operacje.
  Nawet półtora roku mogą czekać pacjenci, którzy w listopadzie lub grudniu mieli przejść zabieg np. usunięcia zaćmy. Na razie na tę operację pacjenci z Wrocławia muszą czekać w szpitalu przy ul. Kamieńskiego prawie pięć miesięcy. W świdnickim szpitalu Latawiec już teraz czas oczekiwania na operację usunięcia zaćmy wynosi ponad rok.

  Kilka miesięcy dłużej poczekają chorzy na zoperowanie przepukliny lub usunięcie woreczka żółciowego we Wrocławiu. Powód? W kasie dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia brakuje 70 mln zł na leczenie w szpitalach na ostatnie 2 miesiące roku. Co prawda, z centrali NFZ nasz region dostał pieniądze, ale jest to zaledwie 58 mln zł.
  - W ubiegłym roku w tym czasie dostaliśmy na lecznictwo szpitalne 449 mln zł - przyznaje Joanna Mierzwińska, rzeczniczka dolnośląskiego funduszu.

  W piątek rada dolnośląskiego oddziału NFZ zaapelowała do dyrektora oddziału, by wystąpił do prezesa centrali funduszu o zwiększenie kwo-ty dofinansowania dla Dolnego Śląska na drugie półrocze.
  - Problemy związane z kryzysem, takie jak pod-wyżki opłat za media, ścieki, leki czy podwyżki płac najbardziej dotkną szpitale, a one są sercem systemu opieki medycznej - wyjaśnia Marek Gajos, przewodniczący rady dolnośląskiego NFZ.

  Joanna Mierzwińska potwierdza, że na wszystkie potrzeby szpitali pieniędzy nie wystarczy.
  - Cięcia dotkną przede wszystkim oddziały internistyczne, chirurgię, okulistykę czy ortopedię - wylicza.
  Jednocześnie zaznacza, że na pewno nie zabraknie pieniędzy na procedury związane z ratowaniem życia, porody, leczenie noworodków czy niektóre zabiegi kardiologiczne.

  Dyrektorzy dolnośląskich szpitali nie ukrywają, że oznacza to wydłużenie kolejek.
  - Wszędzie tam, gdzie są planowe zabiegi, pacjenci będą musieli poczekać - ubolewa Janusz Jerzak, dyrektor szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu.

  Już wiadomo, że ten szpital nie ma pieniędzy na leczenie nowych przypadków chorych z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Problem dotyczy kilkuset chorych w regionie.
  - Mamy zapewnione pieniądze tylko na kontynuację leczenia chorych z WZW typu C - mówi dyrektor Jerzak.Podobna sytuacja dotyczy wielu szpitali w regionie. Zdaniem większości szefów placówek, kolejki urosną podwójnie.

  Dyrektorzy części placówek uspokajają, że będą leczyli na kredyt.
  - Ale jeśli sytuacja w 2010 r. się nie poprawi, będzie tragedia - alarmuje Jerzak.
  Za operację usunięcia zaćmy NFZ płaci 3100 zł. Nieleczona powoduje kłopoty ze wzrokiem, z powodu których 45-letni pracownik może pójść na rentę. A najniższa wynosi 675,10 zł miesięcznie.
  - Wystarczy to pomnożyć przez 12 miesięcy i 20 lat. Koszty dla państwa idą w setki tysięcy - mówi Iwona Kowalska, rzeczniczka wrocławskiego ZUS.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama