W Legnicy nie chcą podwyżek opłat za ogrzewanie

  W Legnicy nie chcą podwyżek opłat za ogrzewanie

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Prezesi spółdzielni mieszkaniowych w regionie legnickim postanowili zjednoczyć siły i wspólnie walczyć z Wojewódzkim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Legnicy.
  Chodzi o drastyczne podwyżki opłat za ogrzewanie mieszkań, zafundowane lokatorom spółdzielczych osiedli przez WPEC.
  - Za podgrzanie ciepłej wody płacę ponad 16 zł za metr sześcienny - złości się Jolanta Sosnowska, mieszkanka legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej Piekary. - To o ponad 5 złotych więcej niż w mieszkaniach komunalnych. A jeszcze zapowiadane są podwyżki za ogrzewanie. Kto to wytrzyma?

  Marek Deryng, prezes Piekar, i jego kolega Grzegorz Lewandowski z Legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej rozkładają ręce.
  - Przychodzą do nas rozwścieczeni ludzie, którzy mają już dość podwyżek - mówią prezesi. - Ale my nic nie możemy zrobić, bo WPEC jest monopolistą, a jego szefowie się z nami nie spotykają. Pewnie przed prywatyzacją tej firmy chcą mieć większy zysk kosztem mieszkańców.

  Na początku roku WPEC podniosło opłaty za ciepło o 9 procent. Teraz, pod koniec czerwca, dorzuciło kolejne 7 procent. Spółdzielnie już płacą - ze swoich pieniędzy. Lokatorzy dostaną rachunki na początku 2010 r. W mieszkaniu o powierzchni 50 mkw. lokator płaci za ciepło ok. 140 zł miesięcznie. Po czerwcowej podwyżce zapłaci już ponad 150 zł. Spółdzielnie będą walczyć z monopolistą. A jest o co się bić, bo ogrzewanie to 42 proc. kosztów utrzymania mieszkania.

  Prezesi 10 spółdzielni - z Legnicy, Głogowa, Lubina, Chocianowa, Chojnowa, Ścinawy i Złotoryi - spotkali się, by omówić plan działania.
  - Postanowiliśmy założyć stowarzyszenie, bo w jedności siła - dodaje prezes Deryng. - To już nie byle jaka siła, bo reprezentujemy 140 tys. mieszkańców. A z drugiej strony, po co wydajemy miliony na ocieplanie budynków czy wymianę okien, skoro opłaty ciągle rosną?
  - Kiedyś prezesi WPEC spotykali się z nami i rozmawialiśmy o podwyżkach. Teraz nie - ubolewa prezes Chocianowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Jerzy Kozerski.

  WPEC nie odpowiedział na zarzuty spółdzielców. We wtorek w sekretariacie firmy w Legnicy powiedziano nam, że prezes jest na urlopie, a jego zastępczyni nie udziela informacji na temat podwyżek.
  Jeleniogórskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej planuje podnieść w tym roku ceny za ciepło o około 7-8 proc. Ale być może pokryją tę podwyżkę wpłacane teraz zaliczki i nie trzeba będzie podnosić opłaty - ma nadzieję Marian Leńko, prezes Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
  Współpraca: RS


  Jak drożało?
  1. W sezonie grzewczym 2001/2002 WPEC podniosło ceny dostarczanego ciepła o 0,86 proc.
  2. Trzy lata temu ta podwyżka była już trochę większa. Koszty dostarczanego ciepła wzrosły o 4 proc.
  3. W 2008 roku ciepło z WPEC zdrożało o 10 proc. A więc to już było znaczne obciążenie budżetów rodzin.
  4. W tym roku w sumie podwyżka wyniosła blisko 17 proc. Prezesi spółdzielni, które kupują ciepło z legnickiego WPEC, biją na alarm, bo wydali mnóstwo pieniędzy na ocieplenie budynków, wymianę okien, a to wcale nie przekłada się na obniżkę kosztów. Niektórzy lokatorzy sami podejmują decyzje. W Chocianowie część mieszkańców zdecydowała się zamontować własne, osiedlowe ciepłownie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   D****** tytuł

   Maria (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 19

   "W Legnicy nie chcą podwyżek opłat za ogrzewanie" - co za d****** tytuł artykułu.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama