Dzieci z ADHD będą miały asystentów

  Dzieci z ADHD będą miały asystentów

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław ma nowy projekt, który pomoże nadpobudliwym uczniom.
  Od września w 25 wrocławskich szkołach podstawowych zaczną pracę asystenci uczniów z ADHD. W tutejszych podstawówkach jest prawie 200 dzieci z ADHD na ponad 80 szkół. Tę liczbę pokazała ankieta, którą urzędnicy rozesłali do wszystkich placówek.
  To pierwszy tego typu program w mieście i pierwszy w Polsce. Na czym będzie polegała jego innowacyjność?

  Kamila Buryła, kierownik projektu we Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, wyjaśnia, że asystenci, których WCDN właśnie poszukuje, mają pracować z uczniem na lekcjach, odrabiać z nim zadania, pomóc dziecku koncentrować się na zajęciach. Siedząc z nim w ławce, będą okazywać mu swoją uwagę.


  Dzieci z nadpobudliwością szybko się rozpraszają, mają silną potrzebę ruchu i natychmiastowego działania.
  - One wcale nie robią tego złośliwie. Wymagają po prostu ogromnej uwagi nauczyciela, który musi poświęcać ją także innym dzieciom - podkreśla Andrzej Dźwigała, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 50 przy ul. Obornickiej we Wrocławiu. Jego zdaniem zatrudnienie asystenta, który pomagałby skupić się takim dzieciom na lekcji, to strzał w dziesiątkę.

  Tego samego zdania jest Paweł Lelito, sekretarz Polskiego Towarzystwa ADHD.
  - W Szwecji taki model funkcjonuje od lat i pomoc dzieciom z nadpobudliwością jest tam normą - zapewnia Lelito. - U nas jeszcze nie. Częstą praktyką jest nauczanie indywidualne ucznia, który w taki sposób ma ograniczony kontakt z rówieśnikami.

  Rodzice dzieci z ADHD piszą na forach internetowych, że wychowanie nadpobudliwego dziecka jest trudne. Ale podkreślają, że i jemu wcale nie jest łatwo.
  Pracę asystentów do lipca przyszłego roku sfinansuje Unia Europejska. Przeznaczyła na ten cel prawie 1 mln 160 tys. zł. We Wrocławiu pomoc otrzymają dzieci z klas I-III podstawówek.


  Jak rozpoznać objawy ADHD?
  Dziecko jest nadpobudliwe: nie potrafi się skupić na szczegółach, nie pamięta, jakie zadanie miało wykonać. Jest impulsywne: osobom postronnym wydaje się agresywne, przerywa innym w wykonywaniu zadań i wypowiedzi. Jest zbyt ruchliwe: nie potrafi usiedzieć na miejscu, nie potrafi odpoczywać.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Masz racje Paweł. Popieram!

   Jarek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 13

   Popieram!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szalenstwo

   psycholog (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 12

   tak, a teraz jeszcze mają wstręt do kalkulatorów i licze...juz w ogóle, nie pogadasz i nie policzysz:)wyobraźcie sobie mnogośc schorzeń w ty wypadku;) przypadek do encyklopedii od razu!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co to za wymysly

   pawel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 14

   Nie wiem co to za wymysły, chodziłem do szkoły podstawowej w latach 80-tych , pełno dzieciaków było, a nikt nie miał żadnego adhd, byli coprawda więksi lub mniejsi "modele" ale nikt nie miał czegoś...rozwiń całość

   Nie wiem co to za wymysły, chodziłem do szkoły podstawowej w latach 80-tych , pełno dzieciaków było, a nikt nie miał żadnego adhd, byli coprawda więksi lub mniejsi "modele" ale nikt nie miał czegoś takiego, a teraz się robi z tego aferę, jak jakiś rozrabiał i nie mógł usiedzieć, to dostał od pani po łapach , wytargała za ucho , postał całą lekcje w kącie i był spokój , a teraz każdy chory jak nie adhd to inna dysleksja i rosną święte krowy których nie można ruszyć i nic im zrobić. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama