Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci z ADHD będą miały asystentów

Magdalena Kozioł
Piotr Krzyżanowski
Wrocław ma nowy projekt, który pomoże nadpobudliwym uczniom.

Od września w 25 wrocławskich szkołach podstawowych zaczną pracę asystenci uczniów z ADHD. W tutejszych podstawówkach jest prawie 200 dzieci z ADHD na ponad 80 szkół. Tę liczbę pokazała ankieta, którą urzędnicy rozesłali do wszystkich placówek.
To pierwszy tego typu program w mieście i pierwszy w Polsce. Na czym będzie polegała jego innowacyjność?

Kamila Buryła, kierownik projektu we Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, wyjaśnia, że asystenci, których WCDN właśnie poszukuje, mają pracować z uczniem na lekcjach, odrabiać z nim zadania, pomóc dziecku koncentrować się na zajęciach. Siedząc z nim w ławce, będą okazywać mu swoją uwagę.

Dzieci z nadpobudliwością szybko się rozpraszają, mają silną potrzebę ruchu i natychmiastowego działania.
- One wcale nie robią tego złośliwie. Wymagają po prostu ogromnej uwagi nauczyciela, który musi poświęcać ją także innym dzieciom - podkreśla Andrzej Dźwigała, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 50 przy ul. Obornickiej we Wrocławiu. Jego zdaniem zatrudnienie asystenta, który pomagałby skupić się takim dzieciom na lekcji, to strzał w dziesiątkę.

Tego samego zdania jest Paweł Lelito, sekretarz Polskiego Towarzystwa ADHD.
- W Szwecji taki model funkcjonuje od lat i pomoc dzieciom z nadpobudliwością jest tam normą - zapewnia Lelito. - U nas jeszcze nie. Częstą praktyką jest nauczanie indywidualne ucznia, który w taki sposób ma ograniczony kontakt z rówieśnikami.

Rodzice dzieci z ADHD piszą na forach internetowych, że wychowanie nadpobudliwego dziecka jest trudne. Ale podkreślają, że i jemu wcale nie jest łatwo.
Pracę asystentów do lipca przyszłego roku sfinansuje Unia Europejska. Przeznaczyła na ten cel prawie 1 mln 160 tys. zł. We Wrocławiu pomoc otrzymają dzieci z klas I-III podstawówek.

Jak rozpoznać objawy ADHD?
Dziecko jest nadpobudliwe: nie potrafi się skupić na szczegółach, nie pamięta, jakie zadanie miało wykonać. Jest impulsywne: osobom postronnym wydaje się agresywne, przerywa innym w wykonywaniu zadań i wypowiedzi. Jest zbyt ruchliwe: nie potrafi usiedzieć na miejscu, nie potrafi odpoczywać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska