Tour de Ski wjedzie do Jakuszyc

  Tour de Ski wjedzie do Jakuszyc

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Prestiżowe zawody w Górach Izerskich. Jakuszyce czekają inwestycje za grube miliony.
  Największy polski ośrodek narciarstwa biegowego na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie będzie rozbudowany. Tegoroczne inwestycje pochłoną prawie 7 mln zł. Pieniądze dali: ministerstwo sportu, wojewoda dolnośląski oraz urząd marszałkowski. Dzięki nim Polana Jakuszycka ma szanse znaleźć się w gronie najlepszych ośrodków w Europie.

  Wczoraj odwiedził ją przedstawiciel Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.
  Jurg Capol, dyrektor FIS do spraw Pucharu Świata w Narciarstwie Biegowym, uważa, że Szklarska Poręba może zorganizować jedną z edycji tego cyklu. Jest gotowy powierzyć jej nawet organizację zawodów najbardziej obecnie prestiżowego turnieju biegowego - Tour de Ski.

  To narciarski odpowiednik rowerowego Tour de France, rozgrywany na przełomie grudnia i stycznia w tzw. formule etapowej w kilku europejskich miastach. Biorą w nim udział najlepsi biegacze.
  Tour, podobnie jak Turniej Czterech Skoczni, skupia na sobie uwagę całego narciarskiego świata. Jeśli FIS zdecyduje się powierzyć Szklarskiej Porębie prawo organizacji tej imprezy, obejrzy ją około 20 tysięcy kibiców na miejscu i około 60 mln telewidzów. To niesamowita promocja nie tylko dla miasta, ale także dla Dolnego Śląska i całej Polski.

  - Szklarska Poręba mogłaby zorganizować tę imprezę już w styczniu 2011 roku lub rok później. Ostateczną decyzję podejmiemy w przyszłym roku wiosną - tłumaczy Jurg Capol.
  Jego zdaniem atutem miejscowości jest jej położenie tuż przy granicy. Uważa, że możliwy byłby nawet wariant zorganizowania tu dwóch biegów turnieju Tour de Ski. Jeden z etapów przekraczałby granicę i przebiegał przez czeski Harrachov. Właśnie przygotowywana jest trasa biegowa, która połączy to miasto z Jakuszycami. Inny wytyczany teraz odcinek ma łączyć Polanę Jakuszycką z oddaloną o 8 km Szklarską Porębą.

  To nie koniec inwestycji. Stowarzyszenie Bieg Piastów, które opiekuje się trasami, przygotowuje się do budowy parkingów na ponad 800 samochodów. To ważne, bo teraz jest ich za mało, a dodatkowo wkrótce nie będzie można parkować przed budynkami ośrodka. Samochody trzeba skierować stąd w inne miejsce, gdyż tamtędy będzie jeździł pociąg. Nieczynna od lat linia kolejowa do Jakuszyc jest właśnie odbudowywana.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama