Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tour de Ski wjedzie do Jakuszyc

Rafał Święcki
Juliana Gozdowskiego i Kamilę Krosińską z Biegu Piastów oraz nadleśniczego Zytę Bałazy cieszy rozwój Polany Jakuszyckiej
Juliana Gozdowskiego i Kamilę Krosińską z Biegu Piastów oraz nadleśniczego Zytę Bałazy cieszy rozwój Polany Jakuszyckiej Marcin Oliva Soto
Prestiżowe zawody w Górach Izerskich. Jakuszyce czekają inwestycje za grube miliony.

Największy polski ośrodek narciarstwa biegowego na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie będzie rozbudowany. Tegoroczne inwestycje pochłoną prawie 7 mln zł. Pieniądze dali: ministerstwo sportu, wojewoda dolnośląski oraz urząd marszałkowski. Dzięki nim Polana Jakuszycka ma szanse znaleźć się w gronie najlepszych ośrodków w Europie.

Wczoraj odwiedził ją przedstawiciel Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Jurg Capol, dyrektor FIS do spraw Pucharu Świata w Narciarstwie Biegowym, uważa, że Szklarska Poręba może zorganizować jedną z edycji tego cyklu. Jest gotowy powierzyć jej nawet organizację zawodów najbardziej obecnie prestiżowego turnieju biegowego - Tour de Ski.

To narciarski odpowiednik rowerowego Tour de France, rozgrywany na przełomie grudnia i stycznia w tzw. formule etapowej w kilku europejskich miastach. Biorą w nim udział najlepsi biegacze.
Tour, podobnie jak Turniej Czterech Skoczni, skupia na sobie uwagę całego narciarskiego świata. Jeśli FIS zdecyduje się powierzyć Szklarskiej Porębie prawo organizacji tej imprezy, obejrzy ją około 20 tysięcy kibiców na miejscu i około 60 mln telewidzów. To niesamowita promocja nie tylko dla miasta, ale także dla Dolnego Śląska i całej Polski.

- Szklarska Poręba mogłaby zorganizować tę imprezę już w styczniu 2011 roku lub rok później. Ostateczną decyzję podejmiemy w przyszłym roku wiosną - tłumaczy Jurg Capol.
Jego zdaniem atutem miejscowości jest jej położenie tuż przy granicy. Uważa, że możliwy byłby nawet wariant zorganizowania tu dwóch biegów turnieju Tour de Ski. Jeden z etapów przekraczałby granicę i przebiegał przez czeski Harrachov. Właśnie przygotowywana jest trasa biegowa, która połączy to miasto z Jakuszycami. Inny wytyczany teraz odcinek ma łączyć Polanę Jakuszycką z oddaloną o 8 km Szklarską Porębą.

To nie koniec inwestycji. Stowarzyszenie Bieg Piastów, które opiekuje się trasami, przygotowuje się do budowy parkingów na ponad 800 samochodów. To ważne, bo teraz jest ich za mało, a dodatkowo wkrótce nie będzie można parkować przed budynkami ośrodka. Samochody trzeba skierować stąd w inne miejsce, gdyż tamtędy będzie jeździł pociąg. Nieczynna od lat linia kolejowa do Jakuszyc jest właśnie odbudowywana.
- Rozbudowujemy też strzelnicę biatlonową. Obiekt, który posiadamy teraz, uniemożliwia nam organizację imprez światowej rangi. Po zakończeniu prac Międzynarodowa Federacja Biatlonu zamierza zorganizować u nas zawody Pucharu Świata - mówi Julian Gozdowski, prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów.

W tym roku obok strzelnicy rozpocznie się także budowa rolkostrady, na której biatloniści będą mogli trenować bez śniegu, przez cały rok, jeżdżąc na nartorolkach.
Do organizacji imprez na światowym poziomie konieczna jest też budowa nowych obiektów zaplecza. Na zawody cyklu Tour de Ski zwykle przyjeżdża około 600 zawodników, trenerów, serwisantów i członków ekip telewizyjnych. Im, a także wielotysięcznym rzeszom kibiców, trzeba zapewnić dostęp do szatni, restauracji i sanitariatów. Ta inwestycja też jest przygotowywana. Profile tras na Polanie Jakuszyckiej są odpowiednie. Mają aktualną homologację FIS. Wymagają jedynie niewielkich korekt.

Można zarobić
Szklarska Poręba musi zagwarantować 400 tys. euro, by gościć zawody Tour de Ski. Tyle kosztuje organizacja imprezy.
Jacek Jaśkowiak, pełnomocnik burmistrza Szklarskiej Poręby ds. Pucharu Świata, uważa, że ze zdobyciem tej sumy od sponsorów nie będzie problemów. Gmina powoła specjalną spółkę, która zajmie się ich pozyskaniem i organizacją biegu.

- Na świecie takie zawody to dochodowy biznes. Liczymy się z tym, że pierwsze zawody mogą zakończyć się na lekkim minusie, ale w miarę zdobywania sprawności marketingowej będziemy na tym zarabiać - uważa Jaśkowiak.
Także według dyrektora FIS Jurga Capola bieg w Górach Izerskich może przynieść organizatorom zysk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska