Chcą, by młodzi ludzie pamiętali o przodkach

  Chcą, by młodzi ludzie pamiętali o przodkach

  Urszula Romaniuk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Przez weekend Michałów gościł 1,5 tys. Łemków. Tutaj młodzi spotykają swoje żony i mężów.
  Dla Tomasza Cyrkota, który mieszka w Toronto w Kanadzie, Łemkowska Watra w Michałowie (gmina Chocianów) ma szczególne znaczenie. To właśnie tam, w 1996 roku, poznał swoją żonę Joannę. On przyjechał wtedy z ziemi nowosądeckiej, z Gorlic; ona z nieodległej miejscowości Lisiec w gminie Lubin.
  - I zakochałem się - wspomina Tomasz Cyrkot. Rok później, w tym samym miejscu, oświadczył się. Na kolejną imprezę pojechali już jako małżeństwo. Potem wybrali Kanadę.
  - Ale wracamy do Polski - dodaje pan Tomasz. - W Liśću budujemy dom.

  Watra, jak podkreślają Cyrkotowie, to dla nich przede wszystkim spotkanie z rodziną i znajomymi. W tym roku ich sześcioletni syn Gregory wygrał konkurs na wierszyk. Język łemkowski zna też Piotruś, ośmioletni syn Stefanii Sokacz z Rogoźnik w gminie Ruja.
  - Tato uczył dzieci naszej kultury i języka, i ja robię tak samo - tłumaczy pani Stefania. - Jak młodzież nie będzie pamiętać, wszystko zaginie, a ja tego nie chcę.

  Na 29. watrę przyjechało około półtora tysiąca osób. Język łemkowski mieszał się z polskim. Wszystko w atmosferze pikniku. Dla większości młodych Łemków watra to miejsce i czas, o którym nie można zapomnieć. Przyjeżdżają tu od dziecka. Ale, jak twierdzi Stefania Sokacz, niektórzy młodzi wstydzą się przyznać, że są Łemkami. Nie chcą rozmawiać w języku przodków.
  - Najbardziej pragnę tego, by wrócić w ojczyste góry - dodaje pani Stefania. - Niektórzy tak zrobili. Tam się urodzili i tam chcieli umrzeć.

  Jan Gela z Przemkowa:
  - Gdyby nie akcja Wisła i przesiedlenia, to nie byłoby tych spotkań. Rozgonili nas po całej Polsce, to przyjeżdżamy do Michałowa, żeby powspominać.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama