Nowa Ruda: Lifting starówki za 13 mln

  Nowa Ruda: Lifting starówki za 13 mln

  Romuald Piela

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Nowa Ruda zaczyna wreszcie zmieniać oblicze. Kilkanaście milionów złotych pochłonie remont najstarszej części miasta.
  Władze już zacierają ręce i liczą, że przyciągną turystów. Dziś miasto nie prezentuje się elegancko - kojarzone jest głównie z zanieczyszczonym powietrzem. To ma się zmienić.
  Na starówce zostaną odnowione ratusz i zabytkowe kamienice. Potem centrum będzie ładnie oświetlone.

  Przybędzie również nowy parking dla 70 samochodów, a także toaleta publiczna, której w mieście brakowało przez kilkadziesiąt lat. Pojawi się nawet źródło z wodą mineralną.
  Program rewitalizacji Nowej Rudy właśnie ruszył. Centrum miasta ma radykalnie zmienić swoje oblicze w ciągu najbliższych trzech lat.

  Lifting starówki będzie kosztował 13 milionów złotych. Władze miasta podpisały już pierwszą umowę na 1,6 miliona złotych na budowę parkingu przy ul. Bohaterów Getta.

  - W przyszłym roku przebudowana zostanie cała nawierzchnia Rynku. Zamiast asfaltu pojawią się tam stylowa kostka brukowa i kamienne płyty - mówi Tomasz Kiliński, burmistrz miasta. Dodaje, że w ramach programu wyremontowanych zostanie aż 19 budynków.
  - Nie zrezygnowaliśmy również z pomysłu wybudowania źródła z wodą pitną przy parkingu na ul. Bohaterów Getta - podkreśla Kiliński.

  O zapomnianej studni, z której przed laty wodę czerpał miejscowy browar, władze miasta zaczęły głośno mówić rok temu. Zlecono wówczas przebadanie wody.
  Wyniki okazały się bardzo obiecujące. Stwierdzono między innymi, że woda jest lekko zmineralizowana i nadaje się do spożycia. Idealnie będzie zatem gasiła pragnienie mieszkańców i turystów, którzy zdecydują się w tym miejscu pozostawić swoje samochody.

  Władze Nowej Rudy, która po zamknięciu kopalni węgla kamiennego chce stać się miasteczkiem atrakcyjnym dla turystów, planują także w najbliższych latach zagospodarowanie Góry Świętej Anny.
  Na oddalone o kilkaset metrów od miasta wzniesienie będzie można wjechać - jak 30 lat temu - kolejką krzesełkową. Natomiast zimą stromy stok zostanie udostępniony amatorom białego szaleństwa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama