Wrocławianie nazywają węzły na A4

  Wrocławianie nazywają węzły na A4

  Janusz Krzeszowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wielka dyskusja po naszym tekście o zmianach nazw węzłów na autostradzie A4. Swoje propozycje zgłosili już wrocławianie, naukowcy i samorządowcy.
  Według Marka Gajdy, jednego z inicjatorów powstania zarządzenia o uporządkowaniu nazw węzłów na polskich autostradach, akurat nazwa węzła Bielany Wrocławskie jest mocno zakorzeniona w świadomości polskich kierowców.
  - Nie warto go zmieniać - uważa Gajda. Sprawę załatwi przemianowanie go co najwyżej na węzeł Wrocław-Bielany.

  Urzędnicy z wrocławskiego magistratu nie zgadzają się z tym. Proponują to miejsce nazwać Wrocław-Południe, odwołując się do położenia geograficznego.
  Skrzyżowanie A4 i A8 powinno nazywać się Wrocław-Obwodnica.

  Ostatecznie zadecyduje o tym i tak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Będzie ona musiała też wybrać nazwę przyszłego skrzyżowania autostrady A4 i A8, czyli autostradowej obwodnicy Wrocławia.

  Tutaj są dwa obozy. Jedni proponują nazwać ten węzeł po prostu Wrocław, ewentualnie Wrocław-Obwodnica.
  - To najprostsze rozwiązanie będzie najbardziej skuteczne - pisze w e-mailu do nas wrocławianin Dominik Sterc.

  Inni podkreślają, że to węzeł na zachodzie miasta i tak powinien się nazywać: Wrocław-Zachód.
  Mieszkańcy podkreślają, że nazwy zjazdów muszą być przede wszystkim czytelne.
  - Nazwy węzłów koło Wrocławia należy obmyślić, patrząc od razu w przyszłość, czyli na powstającą obwodnicę Wrocławia. Nie może być tak, że nazwa myli kierowcę co do tego, dokąd zjazd wiedzie - pisze w następnym e-mailu do nas Robert Blicharski.

  Zdaniem mieszkańców, równie ważne jest też numeryczne oznakowanie autostrady i znaki, które będą wcześniej ostrzegać o zjazdach.
  Urzędnicy z GDDKiA cieszą się, że wrocławianie tak żywo zareagowali na akcję.
  - Na pewno te sugestie przeanalizujemy i weźmiemy pod uwagę. Widzę tutaj sporo rozsądnych propozycji - mówi Joanna Wąsiel z GDDKiA we Wrocławiu.

  * O bałaganie z nazwami węzłów na autostradzie pisaliśmy w "Polsce-Gazecie Wrocławskiej". Treść artykułu znajdziesz TUTAJ.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nazwy dla kierowców, a nie urzędników

   cinka777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 15

   Zgadzam się z tym co napisał Gaax!
   Drogi prowadzą z jednego kierunku do innego i nazwa np. Wrocław- Zachód, czy Wrocław- Południe nie mówi jednoznacznie w jakim kierunku zjedziemy, tylko raczej...rozwiń całość

   Zgadzam się z tym co napisał Gaax!
   Drogi prowadzą z jednego kierunku do innego i nazwa np. Wrocław- Zachód, czy Wrocław- Południe nie mówi jednoznacznie w jakim kierunku zjedziemy, tylko raczej gdzie się znajdujemy, a nie o to przecież chodzi. Ponadto jeśli chcę gdzieś dojechać, to znam nazwę miejsca (np. Krzyki), a nie kierunek(Południe). Nawet jeśli nazwa węzła na Bielanach zostanie zmieniona na "Wrocław-Południe" to wszyscy i tak będą nazywać go Bielanami, wprowadzi to tylko niepotrzebny bałagan i utrudni życie kierowcą, a przecież nazwy te mają ułatwiać. Myślę, że o zdanie na temat nazw węzłów powinno się zapytać przede wszystkim kierowców, bo to dla nich one będą.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dlaczego w zadnych planach nie ma autostrady do Pragi?

   ed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 22

   Za kilka lat we wszystkich kierunkach beda drogi ekspresowe lub autostrady (Berlin, Drezno, Poznan, Warszawa, Krakow) jedyny wazny kierunek bez takiej drogi to istotna i bardzo niebezpieczna droga...rozwiń całość

   Za kilka lat we wszystkich kierunkach beda drogi ekspresowe lub autostrady (Berlin, Drezno, Poznan, Warszawa, Krakow) jedyny wazny kierunek bez takiej drogi to istotna i bardzo niebezpieczna droga do Czech (Pragi) przez Klodzko do Kudowy. Dlaczego w zadnych planach nie ma takiej drogi? Ktos wie?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   powinny byc nazwy dzielnic i waznych miejsc

   tolek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 21

   np. Krzyki, Stadion, Lotnisko itp

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Edit :)

   gaax (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 25

   "Obwodnica zacznie się co prawda na północy, ale kieruje się na północ." Rzecz jasna zaczyna się na zachodzie miałem napisać :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wrocław Zachód jest mylący

   gaax (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 26

   Obwodnica zacznie się co prawda na północy, ale kieruje się na północ. Wrocław Obwodnica jest bardziej zrozumiałe. Co do zmiany Bielan na "Południe", też jestem przeciwny. Węzeł Bielany jest jednym...rozwiń całość

   Obwodnica zacznie się co prawda na północy, ale kieruje się na północ. Wrocław Obwodnica jest bardziej zrozumiałe. Co do zmiany Bielan na "Południe", też jestem przeciwny. Węzeł Bielany jest jednym z najbardziej znanych węzłów w Polsce. "Wrocław-Bielany", to dobra nazwa. Wiele dużych miast Europejskich jest tak oznaczonych.
   Ważniejsze jednak od nazw moim zdaniem będzie wskazanie prawidłowych tras tranzytowych. Jeśli oznaczenia będą dobre, to węzeł może się nazywać nawet "Władywostok", a i tak ludzie dojadą do celu. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama