Lubin chce debaty o nowej kopalni węgla

  Lubin chce debaty o nowej kopalni węgla

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Prezydent Raczyński poprosił o nadzwyczajną i pilną sesję sejmiku.
  Robert Raczyński, prezydent Lubina, zwrócił się do przewodniczącego sejmiku z prośbą o zwołanie w trybie pilnym nad-zwyczajnej sesji poświęconej tematowi kopalni węgla brunatnego.
  - Chcę, by tak ważna dla naszego regionu sprawa stała się przedmiotem rzetelnej i szczerej dyskusji - napisał Raczyński. Zdaniem prezydenta Lubina, na tę sesję powinni zostać zaproszeni kompetentni przedstawiciele rządu, eksperci z dziedziny górnictwa, wojewoda dolnośląski i samorządowcy z regionu. Uznał też, że dobrze byłoby, by sesja odbyła się w Lubinie.

  Raczyński, jako jedyny samorządowiec z regionu, popiera budowę kopalni węgla brunatnego. Jednak, jak podkreśla, nie ma to teraz znaczenia.
  Chodzi o to, że mieszkańcy i rządzący gminami, na terenie których miałaby ruszyć odkrywka, powinni wiedzieć, czy kopalnia będzie budowana, czy nie. A jeśli tak, to kiedy i jakimi metodami będzie wydobywany węgiel. Być może wcale nie ma się czego obawiać.
  - Jeszcze 30 lat temu wszyscy narzekali na hutę w Głogowie, bo była największym trucicielem. Dziś technologia tak się zmieniła, że nikt już nie chce zamknięcia tej huty - mówi prezydent Raczyński.

  Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, zapowiada, że nie zwoła pilnej, nadzwyczajnej sesji.
  - Pismo od prezydenta Lubina zostało skierowane do komisji rozwoju regionalnego i gospodarki - mówi Pokój. - Komisja sprawdzi, jakie stanowisko wobec sprawy mają rząd, samorządy i najbardziej zainteresowane gminy.

  Ustalenia komisja zaprezentuje radnym po wakacjach, na wrześniowej sesji. Przewodniczący uspokaja, że nawet gdyby kopalnia miała powstać, stanie się to za 20-30 lat.
  - Szum wokół kopalni może tylko zaszkodzić inwestycji, jaką jest budowa trasy szybkiego ruchu S3 - uzasadnia swoją decyzję Pokój. - A przecież, jeśli kopalnia powstanie, drogę będzie można przełożyć.
  Mieszkańcy muszą wiedzieć, czy tu, gdzie stoją ich domy, będzie kopalnia
  Sceptycznie do inicjatywy prezydenta Lubina odnoszą się wójt gminy Lubin Irena Rogowska i burmistrz Prochowic Halina Kołodziejska. Nie są przekonane, czy zwołanie sesji sejmiku coś zmieni. Szykują kampanię informacyjną na temat kopalni i referendum.
  Za zwołaniem sesji jest natomiast radna sejmiku Dorota Czudowska. - Na pewno uda się znaleźć rozwiązanie, ale trzeba zacząć od rzetelnej rozmowy - podkreśla.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama