Unia Europejska dołożyła do nowych karetek

  Unia Europejska dołożyła do nowych karetek

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław, Wałbrzych, Kłodzko, Oleśnica i Świdnica będą miały nowe karetki pogotowia.
  Zakup ambulansów będzie możliwy dzięki wsparciu Unii Europejskiej.

  Ministerstwo Zdrowia właśnie ogłosiło listę placówek, które otrzymają dofinansowanie. Na Dolnym Śląsku najwięcej, bo prawie 4 mln zł, na nowy tabor otrzymało pogotowie ratunkowe we Wrocławiu. To wystarczy na zakup 15 nowych pojazdów. Pięć z nich pogotowie już kupiło, wykładając swoje pieniądze. Kolejnych 10 kupi, gdy dotrze do nas gotówka z Brukseli.

  W stolicy Dolnego Śląska jeżdżą dziś 24 ambulanse. - Ideałem byłoby mieć ich około 70 - tłumaczy Wincenty Mazurec, szef wrocławskiego pogotowia.
  Wylicza, że najstarsza karetka ma 10 lat i około 450 tys. km przebiegu. To właśnie ją najpierw trzeba będzie wymienić.
  Dzięki gotówce z Brukseli na Dolny Śląsk trafi w sumie 27 nowych karetek.

  Ryszard Kułak, dyrektor pogotowia ratunkowego w Wałbrzychu, przyznaje, że u niego najstarszy ambulans pochodzi z 2001 r.
  - Nie powinien już jeździć, bo zgodnie z przepisami karetki trzeba wymieniać co pięć lat - nie ukrywa.

  Wałbrzych dostanie ponad 2 mln zł. Za te pieniądze można będzie kupić sześć karetek. Trzy nowe już w mieście jeżdżą, bo i tu udało się zaoszczędzić gotówkę, kolejne trzy, jak mówi dyrektor Kułak, zaczną jeździć do chorych do końca tego roku.

  Bezpieczniej będą mogli się także poczuć mieszkańcy powiatu świdnickiego. Unia dołożyła tutaj ponad 800 tysięcy zł do zakupu trzech nowych karetek. Z dotacji powinno ucieszyć się też Kłodzko. Tamtejszy Zakład Opieki Zdrowotnej dostał 900 tys. zł. Najmniej, bo ponad 300 tys. zł., otrzymał powiat oleśnicki. Wystarczy na jedną karetkę.

  Na Dolnym Śląsku nowych ambulansów jeszcze przybędzie. O kolejne unijne pieniądze na samochody szefowie pogotowia będą mogli ubiegać się w styczniu 2010 r.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama