Najbogatszy Polak współpracownikiem SB

  Najbogatszy Polak współpracownikiem SB

  Ryszard Żabiński

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Miliarder traci miliony po publikacji mediów. Według niego to manipulacja kursem akcji.
  Leszek Czarnecki, jest m.in. właścicielem m.in. Getin Holding i LC Corp. Wcześniej stworzył Europejski Fundusz Leasingowy, który za prawie miliard złotych sprzedał francuskim inwestorom z Credit Agricole. Niedawno uznano go za najbogatszego Polaka.
  Po wiadomościach dotyczących jego przeszłości kursy akcji związanych z nim spółek zaczęły gwałtownie spadać. Wczoraj po godz. 13.15 akcje Getinu potaniały o 8,6 proc. do 8,31 zł. To najmniej od dwóch lat. Noble Bank spadł o 9,3 proc. do 7,40 zł. Prawie 10 proc. tracił na wartości LC Corp. Ostatecznie Getin Holding zniżkował o 6,5 proc., LC Corp - o 9,1 proc., a Noble Bank - o 8,1 proc.

  W indeksie WIG20 Getin jest zdecydowanie najgorszą spółką. W indeksie WIG40 słabszy od LC Corp jest tylko Sanwil.
  - Spadek wyceny Getin Holding jest wręcz absurdalny, biorąc pod uwagę stan biznesu i wyniki, które ogłosimy. Rozważamy zawiadomienie KNF o podejrzeniu manipulacji kursem spółki - powiedział wczoraj Leszek Czarnecki na konferencji prasowej. Dodał, że nie ma dowodów, ale ostatnim sesjom towarzyszą nieprawdopodobnie wysokie obroty. Wrocławski biznesmen twierdzi też, że już w listopadzie jedna z gazet zgłosiła się do niego z informacjami na temat współpracy tajną policją PRL-u, ale dziennikarz zrezygnował ze spotkania.

  Leszek Czarnecki nie zamierza sprzedawać akcji holdingu, ani wychodzić z jego rady nadzorczej. Poinformował, że lada dzień miał ogłosić skup akcji Getinu z powodu niskiej wyceny, ale teraz byłoby to odebrane jako próba zarobku na taniejących akcjach. Inwestor zapowiedział skup po wynikach II kwartału.
  - Spadku wartości akcji spółek należących do Leszka Czarneckiego nie wiązałbym z wiadomością dotyczącą jego współpracy z Służbą Bezpieczeństwa - powiedział nam Michał Cichosz, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK. - Nie sądzę też, by miała ona wpływ na dalsze notowania tych spółek.
  Jak podkreślił Cichosz, wczorajsze spadki na giełdzie spowodowane były czynnikami zewnętrznymi. Polscy inwestorzy stali się bardzo wrażliwi na wzrost cen ropy. Poza tym polska giełda jest teraz słabsza od innych światowych rynków i brakuje na niej kapitału.

  Leszek Czarnecki ma też bogate życie prywatne. Znany jest jego związek z popularną dziennikarką Martyną Wojciechowską, który jednak nie skończył się małżeństwem. Jest też mistrzem w sportach ekstremalnych, a zwłaszcza w nurkowaniu. Na całym świecie znane są jego wyczyny w penetrowaniu szczególnie niebezpiecznych podwodnych jaskiń w Meksyku. Chciał też polecieć w kosmos, jednak po upublicznieniu tej informacji przez Rosjan zrezygnował z pomysłu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama