18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aksolotl - gość z Ameryki

Radosław Ratajszczak
Większość aksolotli związała swoje życie z wodą. Żywią się owadami i szybko się rozmnażają w niewoli
Większość aksolotli związała swoje życie z wodą. Żywią się owadami i szybko się rozmnażają w niewoli Tomasz Hołod
Zagrożony gatunek z Meksyku - znalazł schronienie w naszym zoo.

Płazy dzielą się na bezogoniaste, do których należą m.in. żaby i ropuchy, ogoniaste, do których należą traszki i salamandry, oraz beznogie. Nasz bohater należy do płazów ogoniastych, a dokładniej do amerykańskiego odłamu salamander. Te zwierzęta żyją głównie na drzewach i żywią się ślimakami, owadami i dżdżownicami. Do wody wchodzą tylko po to, by się rozmnażać.

Ale aksolotl, choć reprezentuje gatunek salamander, zachowuje się zupełnie inaczej niż jego kuzyni. Żyje w Meksyku, a jego wilgotna, delikatna skóra wymaga stałej obecności w wodzie. Jego najdziwniejszą cechą jest to, że potrafi się rozmnażać w stanie larwy.

Płazy wykluwają się ze składanych w wodzie jaj. Młode są kijankami, bardziej podobnymi do ryb niż do płazów. Żyją w wodzie i oddychają zewnętrznymi skrzelami. Dopiero jako dorosłe osobniki wychodzą na ląd - tracą wtedy skrzela. Ale aksolotle nie wyszły na ląd. Zostały w postaci kijanki w wodzie.
To sprawiło, że stały się wdzięcznym obiektem badań biologów. W przyrodzie, wprawdzie rzadko, ale zdarza się, że wychodzą na ląd. Naukowcy próbowali sprawdzić, jak aksolotle zachowują się pod wpływem hormonów. Okazało się, że za pomocą testosteronu lub progesteronu można je "zmusić" do przeobrażenia się z kijanki w lądowego płaza.

Ale przeważająca większość aksolotli związała swoje życie z wodą. Żywią się owadami i szybko się rozmnażają w niewoli. Ale na wolności pozostało ich bardzo mało. Jest to spowodowane tym, że zbiorniki wodne, w których żyją te dziwne, przypominające maleńkie dinozaury zwierzęta, są systematycznie zanieczyszczone. A aksolotle nie znoszą brudu.

Te rzadkie płazy znoszą jaja ze specjalną, zabezpieczającą je żelową obwódką o średnicy 2-4 mm. Kijanki wykluwają się po tygodniu. Rodzice nie opiekują się młodymi, wręcz przeciwnie, często je zjadają.

Hodowcy coraz częściej interesują się aksolotlami. Spotyka się już kolorowe odmiany, a nawet albinosy - białe z czerwonymi skrzelami. W naturze zwierzęta są zazwyczaj ciemnobrązowe.
Choć z wyglądu przypominają dinozaury, są dużo starsze od tych wymarłych zwierząt. Widziały ich narodziny i wielki upadek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska