Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślązaki przyjeżdżają po nauki do Wałbrzycha

Artur Szałkowski
Konie rasy śląskiej to zdaniem hodowców pojętni uczniowie
Konie rasy śląskiej to zdaniem hodowców pojętni uczniowie Fot. Dariusz Gdesz
Stado w Książu słynęło z hodowli koni rasy śląskiej. Teraz rozgłos przynosi mu także ich szkolenie.

Na drodze dojazdowej do zamku Książ w ostatnich dniach więcej było samochodów ciągnących puste przyczepy do przewozu koni niż wycieczkowych autokarów. Stado Ogierów Skarbu Państwa w Książu zakończyło trwający dwa miesiące zakład treningowy dla klaczy rasy śląskiej. Ich właściciele z niemal wszystkich regionów Polski przyjechali zobaczyć efekt szkolenia i zabrać swoje klacze do domów.

- Jesteśmy obecnie jedynymi w kraju, którzy organizują zakłady treningowe jazdy w zaprzęgu koni rasy śląskiej i posiadają stosowny certyfikat Polskiego Związku Hodowców Koni - wyjaśnia Małgorzata Studzińska, kierowniczka Stada Ogierów Skarbu Państwa Książ. - Dlatego mamy więcej zgłoszeń od hodowców niż wolnych miejsc.

Dla stada w Książu zakład treningowy to jedna z form pozyskiwania pieniędzy do budżetu. Dwumiesięczne szkolenie konia kosztuje 2460 zł. Właściciel płaci tylko 648 zł, pozostała kwota to dotacja z funduszy Unii Europejskiej. Zakład treningowy połączony z nauką jazdy w zaprzęgu organizowany jest w Książu dwa razy w roku. Za każdym razem przyjmowanych jest po 15 klaczy w wieku 3-5 lat. Konie trafiają pod opiekę Czesława Koniecznego, byłego wicemistrza świata w powożeniu zaprzęgiem.

- Klacze przyzwyczajamy do oprzęgania i stopniowo uczymy ciągnąć bryczki - tłumaczy Czesław Konieczny. - Później przychodzi czas na naukę trudniejszych elementów i budowanie kondycji. Ślązaki to jednak bardzo pojętne konie i ich szkolenie przebiega bez większych problemów.

Dla stada w Książu zakład treningowy to jedna z form pozyskiwania pieniędzy do budżetu.

Po upływie 60 dni organizowany jest dwudniowy egzamin. Od osiągniętego na nim wyniku zależy cena klaczy oraz jej przeznaczenie do celów sportowych lub rekreacyjnych. W pierwszym dniu egzaminu końcowego prezentują jazdę z zaprzęgiem w czworoboku stępem i kłusem oraz umiejętność pokonywania zakrętów. W drugim dniu organizowane są próby wytrzymałościowe. Klacz ciągnie bryczkę ważącą równowartość masy jej ciała na dystansach 500 metrów oraz 3 kilometrów na czas. Wszystkie próby są oceniane przez komisję.

W tym roku najwyżej oceniono klacz o wdzięcznym imieniu Nikaragua z hodowli w Książu.
Pod koniec sierpnia stado rozpoczyna zakład treningowy ogierów rasy śląskiej. Weźmie w nim udział ponad 50 rumaków w wieku 2,5-4,5 lat.

Zobacz zdjęcia z trenignów koni w Książu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska