Ślązaki przyjeżdżają po nauki do Wałbrzycha

  Ślązaki przyjeżdżają po nauki do Wałbrzycha

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Stado w Książu słynęło z hodowli koni rasy śląskiej. Teraz rozgłos przynosi mu także ich szkolenie.
  Na drodze dojazdowej do zamku Książ w ostatnich dniach więcej było samochodów ciągnących puste przyczepy do przewozu koni niż wycieczkowych autokarów. Stado Ogierów Skarbu Państwa w Książu zakończyło trwający dwa miesiące zakład treningowy dla klaczy rasy śląskiej. Ich właściciele z niemal wszystkich regionów Polski przyjechali zobaczyć efekt szkolenia i zabrać swoje klacze do domów.

  - Jesteśmy obecnie jedynymi w kraju, którzy organizują zakłady treningowe jazdy w zaprzęgu koni rasy śląskiej i posiadają stosowny certyfikat Polskiego Związku Hodowców Koni - wyjaśnia Małgorzata Studzińska, kierowniczka Stada Ogierów Skarbu Państwa Książ. - Dlatego mamy więcej zgłoszeń od hodowców niż wolnych miejsc.

  Dla stada w Książu zakład treningowy to jedna z form pozyskiwania pieniędzy do budżetu. Dwumiesięczne szkolenie konia kosztuje 2460 zł. Właściciel płaci tylko 648 zł, pozostała kwota to dotacja z funduszy Unii Europejskiej. Zakład treningowy połączony z nauką jazdy w zaprzęgu organizowany jest w Książu dwa razy w roku. Za każdym razem przyjmowanych jest po 15 klaczy w wieku 3-5 lat. Konie trafiają pod opiekę Czesława Koniecznego, byłego wicemistrza świata w powożeniu zaprzęgiem.

  - Klacze przyzwyczajamy do oprzęgania i stopniowo uczymy ciągnąć bryczki - tłumaczy Czesław Konieczny. - Później przychodzi czas na naukę trudniejszych elementów i budowanie kondycji. Ślązaki to jednak bardzo pojętne konie i ich szkolenie przebiega bez większych problemów.

  Dla stada w Książu zakład treningowy to jedna z form pozyskiwania pieniędzy do budżetu.
  Po upływie 60 dni organizowany jest dwudniowy egzamin. Od osiągniętego na nim wyniku zależy cena klaczy oraz jej przeznaczenie do celów sportowych lub rekreacyjnych. W pierwszym dniu egzaminu końcowego prezentują jazdę z zaprzęgiem w czworoboku stępem i kłusem oraz umiejętność pokonywania zakrętów. W drugim dniu organizowane są próby wytrzymałościowe. Klacz ciągnie bryczkę ważącą równowartość masy jej ciała na dystansach 500 metrów oraz 3 kilometrów na czas. Wszystkie próby są oceniane przez komisję.

  W tym roku najwyżej oceniono klacz o wdzięcznym imieniu Nikaragua z hodowli w Książu.
  Pod koniec sierpnia stado rozpoczyna zakład treningowy ogierów rasy śląskiej. Weźmie w nim udział ponad 50 rumaków w wieku 2,5-4,5 lat.

  Zobacz zdjęcia z trenignów koni w Książu

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama