Nie usychajmy, szkoda nas

  Nie usychajmy, szkoda nas

  Katarzyna Kaczorowska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  "Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać".
  To jedna z myśli francuskiego pisarza lotnika zestrzelonego 65 lat temu niedaleko Marsylii Antoine de Saint-Exupery, dla wielu autora przede wszystkim "Małego księcia". Pisarza, który jak mało kto przywiązywał wagę do wrażliwości na drugiego człowieka, solidarności wyrażanej czymś więcej niż tylko słowami i który nie wahał się napisać "oczy są ślepe. Trzeba szukać sercem".

  Kawiarnia festiwalowa ery Nowe Horyzonty. Spotkanie z Andrzejem Barańskim, reżyserem i - jak mawiają niektórzy - poetą prowincji. Pod ostrymi światłami reflektorów skromny człowiek w ciemnych okularach mówi o niezwyczajnym życiu zwyczajnych ludzi i tłumaczy, dlaczego czyta książki.


  Czyta, bo nie wierzy w opowieści, że nie da się z nich poznać i zrozumieć świata. Czyta, bo jeśli jakaś książka czegoś nie tłumaczy, to trzeba sięgnąć po kolejną i tak w nieskończoność wyczytywać to, co warte czytania, zanurzać się w światy osobne i zamknięte, ale prawie zawsze wciągające i uczące nas czegoś nowego o innych.
  Odcinamy się od źródła, które sprawia, że świat pociąga nas różnorodnością.
  Kiedy co jakiś czas publikowane są statystyki pokazujące, że czytamy coraz mniej, podnoszą się i lamenty, i tłumaczenia. Lamentujący alarmują, że głupiejemy. Tłumaczący wyjaśniają, że to znak czasów, w których żyjemy szybko, a wyobraźnię zastąpiła nam telewizja. Jeśli rację mają ci drudzy, to sami sobie amputujemy ciekawość. Odcinamy się od źródła, które sprawia, że świat pociąga nas różnorodnością. Po prostu usychamy.

  Na spotkaniu z Barańskim pomyślałam, że jednak, na szczęście, są jeszcze tacy, którzy usychać nie chcą.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama